reklamı kapat

POPÜLER

Gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbine Türk firma desteği

Temiz enerji konusunda atılan en dikkat çekici adımlardan dünyanın gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbini için yerli bir detay gündeme geldi.

Orbital Marine Power tarafından İskoçya’da kurulan gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbin, tam olarak Orbital O2 adına sahip. İşte bu büyük projenin arkasında bir Türk firması olan Teksan da yer alıyor. Bu konuda yapılan açıklama tam olarak şöyle:

“Orbital Marine Power’ın hayata geçirdiği dünyanın en güçlü gelgit türbini Orbital O2 projesinin jeneratör çözüm ortağı olan Teksan, imza attığı projelerle yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlıyor. 

Orbital Marine Power’ın geliştirdiği ve Orbital O2 adını taşıyan 74 metre uzunluğundaki araç, Orkney’nin eşsiz deniz ortamında saniyede 4 metreye ulaşan yüksek hızdaki gelgit akıntısından elektrik üretiyor. O2 önümüzdeki 15 yıl boyunca yenilenebilir ve temiz enerji sağlayacak.

Gelgit türbini O2’nin ürettiği yeşil enerji, su altı kablo bağlantısı ile yerel elektrik şebekesine aktarılıyor. 2MW gücündeki türbin Birleşik Krallık’ta ortalama 2 bin evin yıllık enerji ihtiyacına yanıt verebilecek kapasiteye sahip. 

Yenilenebilir gelgit enerjisinden elektrik üretilmesini sağlayan Orbital O2’de projenin deniz koşullarına özel olarak geliştirilen Teksan jeneratör kullanıldı.

Gelgit türbinleri, suyun havadan 835 kez daha yoğun olmasından dolayı rüzgar enerjisine kıyasla çok daha fazla bir itme gücü üretir.

Deniz suyunun yoğunluğu nedeniyle dayanıklılığın ön plana çıktığı projede, jeneratörün ürün dayanımını artırmak amacıyla çeşitli değişiklikler ve iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Deniz altında konumlandırılan dev pervaneleri ile elektrik üreten dünyanın en güçlü gelgit türbini Orbital O2’nin üzerinde yer alan Teksan jeneratörü, yenilenebilir enerji üretiminin en güzel örneklerinden biri olan bu projeye önemli bir katkı sağlıyor. “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelgit enerjisi ile çalışan en güçlü türbin için diğer detaylar şöyle

Orbital O2 ile enerji üretim ve aktarım süreci 5-6 aydır aktif olarak devam ediyor. Su altından götürülen bir özel kablo ile türbin, yerel elektrik ağına bağlı durumda. Orbital O2’nin tam 15 yıl boyunca aktif olarak görevde kalması bekleniyor.

74 metre uzunluğunda olduğu aktarılan ve neredeyse hiç durmayan gelgit enerjisi ile pratikte bitmeyen bir enerji kaynağı haline gelen Orbital O2, yaşanabilir bir dünya için daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuz araçlar arasında başı çekiyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanın en ufak aksiyon kamerası ile tanışın