reklamı kapat

POPÜLER

Geliştirilen yeni jel, kemik hasarlarının tedavisinde çığır açıyor [Video]

Hücre ve dokuların yenilenmesi ve iyileşmesini içeren rejenerasyon haberlerini bir süredir takip ediyoruz. Houston Teksas merkezli Rice Üniversitesi’nden gelen yeni bir haber de, kemik rejenerasyonuna ilişkin umut verici gelişmeler kaydedildiğini belirtiyor. Buna göre yeni geliştirilen özel bir jel, hastaların ihtiyaç duyduğu yerlerde kemik dokusu üretilmesini sağlıyor.

Hastanın kök hücrelerini kullanarak kemik rejenerasyonunun hızla başlamasını sağlayan bu jel, ayrıca kemik dokusunun tam istenen yerde oluşmasına da imkan veriyor. Doktorların tek yapması gereken kemik oluşması istenen alana jel dolguyu yerleştirmek, gerisini vücut kendi hallediyor.


Öncelikle, şu anda çeşitli protezlerle tedavi edilmeye çalışılan kafatası hasarlarında kullanılması planlanan jelin, hayati önemi daha düşük uygulamaların yanı sıra kozmetik uygulamalarda da kullanılması söz konusu olabilir. Örneğin Lady Gaga’nın Born This Way albümündeki çıkıntılı yüzüne veya mankenlerinki gibi çıkıntılı yanaklara sahip olmak bu jel sayesinde pekala da mümkün olabilir gibi görünüyor.

VİDEO