reklamı kapat

POPÜLER

Geliştirilen yeni teknoloji lokmalarınızı sayacak [Video]

Kültürümüzde “lokmaları saymak” pek de iyi bir şey olarak görülmese de, sağlıklı yaşam için yemekleri bolca çiğneyerek yemenin birçok faydası bulunuyor. Yiyecekleri çiğnemeden yiyen kişiler kiloyla ilgili sorunlar ile karşı karşıya kalabiliyor. Bitbite adı altında geliştirilen yeni bir cihaz, yiyecek alışkanlıklarını ölçerek faydalı veriler sunuyor.

Aluminyum ve plastik malzemeden üretilen Bitbite, aynı bir kulaklık gibi kulağa takılıyor. Kullanıcı yemek yerken hangi yemeğin ne kadar yenildiği, kaç kere çiğnendiği ve toplam kaç kalori alındığı gibi verileri Bluetooth aracılığıyla akıllı telefon uygulamasına aktarıyor. Uygulama gelen verileri analiz ediyor ve kullanıcının yemek alışkanlıklarını belirleyerek bazı tavsiyelerde bulunuyor. Örneğin hızlı yemek yiyen kullanıcıya daha yavaş yemesini söyleyebiliyor ya da büyük lokmalar halinde yemek yeniyorsa yemeğin daha küçük parçalar halinde yenmesinin yararlı olacağı konusunda uyarıda bulunabiliyor.

İstendiği taktirde tüm bu öneriler gerçek zamanlı olarak da kullanıcıya aktarılabiliyor. Bu sayede yemek yerken yaptığınız yanlışları görerek düzeltmeniz mümkün hale geliyor. 3 saatlik şarj sonunda 3 gün boyunca kullanılabilen Bitbite, 85 gram ağırlığı sayesinde uzun süreli kullanımlarda dahi kullanıcıyı rahatsız etmiyor.

Şu anda Indiegogo’da destek bekleyen Bitbite projesi toplamak istediği 60 bin doların 14 bin dolarını şimdiden toplamış durumda. 30 gün sonra sona erecek bağış kampanyasına 109 dolarlık bağış yapmanız halinde bir adet Bitbite cihazına sahip olabiliyorsunuz.

VİDEO