reklamı kapat

POPÜLER

“Gerçek 4K” ekranlı akıllı telefonlar yolda

Günümüzde yaygın olarak Full HD ekranlar kullanılıyor ve Quad HD ekrana sahip cihazların sayısı çok da fazla değil. Kullanıcılar pil ömrüne önem verdiğinden ötürü üreticiler de yüksek verimli donanımlar kullanmaya özen gösteriyor ve yüksek pil harcayan ekranlardan kaçınıyor. Araştırmacılar ise hem tasarruflu hem de 4K çözünürlüklü ekran geliştirmek için hazırlıklara başlamış durumda.

Japonya’da yer alan Kogakuin ve Fujitsu Üniversiteleri’nde yürütülen çalışmalarla geliştirilen ekran hem 4K çözünürlüğe sahip hem de 30 FPS oranında çalışabiliyor. Bu özelliklere rağmen pili de aşırı miktarda tüketmiyor. Ekranların üretim aşamasının çok daha basite indirgenmesi sayesinde bu ekranları çalıştırabilmek için herhangi bir ekstra donanıma ihtiyaç duyulmuyor ve yazılımsal geliştirmeler yeterli oluyor. Daha önce Sony Xperia Z5 Premium modelinde de 4K ekrana yer verilmişti. Ancak bu ekran yalnızca 4K içeriklerde 4K çözünürlük sunuyor, diğer ekranlarda Full HD çözünürlüğe geri dönüyordu. Dolayısıyla eğer bu teknoloji akıllı telefonlarda kullanılmaya başlarsa “gerçek 4K” çözünürlüğe sahip cihazları görmemiz mümkün olabilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Gerçek 4K” ekranlı akıllı telefonlar yolda” için 2 cevap

  1. Furkan Kaya dedi ki:

    bence FHD hiç bir zaman eskimeyecek

  2. PSDN915 dedi ki:

    Bana bu ekran kalitesini bu şekilde göstermeye çalışan reklamlar çok ironik geliyor. Önce oha ne kadar güzel diyorsun, sonra zaten kendi telefonunün ekranından gördüğünü hatırlıyorsun. Aslında o reklamlarıyla bizim ekranlarımızın ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyorlar 🙂