reklamı kapat

POPÜLER

Sony X95

Sony’nin yeni 4K televizyonları hem görüntü hem de seste yüksek kalite vadediyor

Sony, düzenlediği özel bir etkinlikle 2014 model BRAVIA 4K ve Full HD televizyonlarını tanıttı. Mayıs ayı içinde satışa sunulacak olan televizyonlar birçok yeniliğe ve gelişmiş teknolojiye ev sahipliği yapıyor. Özellikle yeni nesil 4K televizyonlar, Sony’ye has özelliklerle rakiplerinden farklılaşmayı başarıyor.

Advertisement

Sony, birçok Japon üretici gibi yüksek ses ve görüntü kalitesini, pazarlama aracı olarak kullanılan fonksiyonlardan önemli görüyor ve buna ağırlık veriyor. Bunun şimdiye kadar etkisinin kendileri için pek olumlu olduğu söylenemez ama Sony’nin bundan vazgeçmeye pek niyeti varmış gibi görünmüyor. Türkiye pazarında satışa sunulacak yeni modeller arasında OLED panele sahip olan ya da kavisli bir model bulunmuyor.

4K televizyonlarıyla oldukça iddialı bir konumda olan Sony, hem Türkiye hem de küresel pazarda liderlik hedefliyor. Samsung ve LG gibi rakiplere sahip olduğu için bunun çok kolay olacağını söylemek biraz zor ancak Sony ses ve görüntü teknolojisinde yaptığı iyileştirmelere fazlasıyla güveniyor.

Sony X95
Yeni nesil 4K televizyonlar hem yeni hem de daha önceden de bulunan özelliklerin geliştirilmiş versiyonlarıyla geliyor. Sony’nin X-tended Dynamic Range PRO teknolojisi, özel bir arka plan aydınlatma algoritması kullanarak siyah alanların çok daha koyu, beyaza yakın, aydınlık alanların ise daha parlak görünmesini sağlıyor. Bölgesel olarak aydınlatma kontrolü yapan bu teknoloji, ışığın farklı olduğu sahnelerin çok daha doğal görünmesini sağlıyor. TRILUMINOS ekran ise Sony televizyonlara rakiplerine kıyasla çok daha geniş bir renk gamı oluşturma yeteneği veriyor bu sayede gerçeğe çok daha yakın renkler ekrana taşınıyor. Tüm yeni 4K televizyonlar, Sony’nin geliştirdiği 4K X-Reality görüntü işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci, hem 4K içeriklerin görüntü kalitesini iyileştiriyor hem de düşük çözünürlüklü içerikleri iyileştirerek 4K’ya yükseltiyor. Bunu yaparken de piksel sayısını artırmıyor ve içeriğe uyarlanabilir bir veritabanı kullanıyor.

Yeni 4K televizyonlarda Sony’nin en çok üzerinde durduğu şeylerden biri de ses. Yanlarında hoparlörler bulunan televizyonlarıyla çok daha kaliteli ses sunan Sony, 2014 modellerinde “Wedge” tasarım anlayışıyla ses verdiği önemi daha da ön plana çıkarmış. Yandan bakıldığında bir üçgen oluşturan yeni tasarımda hoparlörler sistem içinde kalıyor ve bu sayede daha kaliteli ve berrak bir ses verebiliyor. Hoparlörlerin hareketli sisteminde de ufak bir değişikliğe gidilmiş olmasının ses kalitesine olumlu bir etkisi söz konusu. Görüntülerde 4K X-Reality PRO’nun yaptığını seste yapan ClearAudio+ teknolojisinin kullanımı da güçlü sesleri beraberinde getiriyor.

HDMI 2.0 ve MHL 3.0 standartlarını destekleyen 4K televizyonlar HEVC destekli dekoder’i sayesinde internet üzerinden gerçek zamanlı olarak 4K içerikleri oynatabiliyor. Sony’nin yeni televizyonları 6 bin ile 60 bin TL arasında fiyatlara sahip.