reklamı kapat

POPÜLER

“Gerçek bağımsız bağlantı 3G ile başlayacak”

 - Güncelleme: 10 Ağustos 2009 13:38

Conor Pierce
Nokia Türkiye
Genel Müdürü

LOG TEMMUZ 2009

Artık heyecanla Türkiye’de de 3G hizmetlerinin başlamasını bekliyoruz. 3G uygulamaları, cep telefonu kullanıcılarına, daha hızlı veri transferi, video görüşmeleri ve pek çok farklı servisle tanışma fırsatı sağlayacak. Görüntülü iletişim, mobil TV, mobil e-posta, GPS, mobil oyun ve müzik gibi uygulamalar, günlük yaşamımızın bir parçası haline gelecek. Veri aktarım hızının alışılmadık boyutlara yükselmesiyle MP3 dosyaları, DVD’ler, film CD’leri, fotoğraflar ve videolar eskisinden çok daha çabuk, hatta birkaç saniyede, hem de cep
telefonlarından indirilebilecek.

Bütün bunların arasında 3G’nin interneti hızlandırarak yaygınlaştıracak ve mobilleştirecek olmasına dikkat çekmek gerekli. İnternetin ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda, internete bağlanmanın ön koşulu bir masaüstü bilgisayar, modem ve telefon hattıydı ve son derece yavaştı. O yavaşlıkla internetten müzik indirmek bile hayaldi. Ayrıca internete bağlıydık ama bir  masaya ve telefon kablosuna da bağımlıydık. Sonraki gelişmelerle birlikte internet giderek hız kazandı; bir kabloya ya da masaya bağımlı olmaktan kurtuldu. Yalnızca bilgisayarlarla erişilen bir ağ olmaktan çıkıp cep telefonlarıyla da erişilebilir oldu. WAP, GPRS, EDGE… Bütün bunlar 3G’nin öncesindeki kilometre taşlarıydı. Cep telefonları ve 3G bağlantısı sağlayan GSM şebekeleriyle internet çok daha fazla yayılacak ve mobil internet kullanımı artacak.

Şu anda dünyada ve Türkiye’de bilgisayar kullanmayan ama cep telefonu kullanan insanlar var. Biz Nokia olarak birçok insanın ilk internet deneyimini bir kişisel bilgisayarla değil bir cep telefonu ile yaşayacağına inanıyoruz. Bunu da GSM şebekelerinin eriştiği her yere hızlı internet bağlantısını götürecek 3G hizmetleri sağlayacak. Bu noktada portföyümüzün yüzde 40’ını oluşturan 3G uyumlu cep telefonlarımız ve Ovi servislerimizle bunu desteklemeyi amaçlıyoruz. Nokia, pazarda en yüksek orandaki 3G uyumlu cihazları, bu cihazları ve interneti kullanmayı anlamlı kılan e-posta, anında mesajlaşma, dosya ve fotoğraf paylaşımı, oyun, müzik ve navigasyon gibi olanaklar sunan Ovi servisleri ile daha önce bilgisayar ve internet kullanmamış birçok kişinin internete bağlanmasına öncülük edecektir. Hatta Ovi Mail ile bilgisayar tabanlı herhangi bir internet servisinden e-posta adresi olmayanların bir e-posta adresine sahip olmalarını amaçlıyoruz.

3G halihazırdaki internet kullanıcıları için de yeni bir sayfanın açılması anlamına geliyor. Şu anda kullanıcılar çoğunlukla kablosuz erişim noktası olan yerlerde internetten yararlanmayı tercih ediyor. Ancak 3G hizmetlerinin yaygınlaşıp, fiyatlarının da makul düzeylerde olmasıyla birlikte artık kullanıcılar telefon görüşmesi yaptığı, mesajlaştığı, müzik dinlediği, fotoğraf çektiği cihazlar ve internet kullanımını çok daha cazip kılacak olan Ovi gibi servisler sayesinde artık nereye giderse gitsin, gerçekten özgür ve bağımsız olarak bağlantıda kalacaklar. Biz de Nokia olarak cihazlarımız ve Ovi servislerimizle insanların bir yere bağımlı olmadan, her an ’bağlanabilmelerini’ sağlamaya çalışıyoruz. Sonuçta interneti mobilleştirmede lider bir marka olarak gerek cihaz, gerek servisler tarafında çalışmalarını sürdürüyoruz.

İLGİLİ HABERLER