reklamı kapat

POPÜLER

R-C otomobil
R-C otomobil
R-C otomobil
R:C otomobil

Gerçek otomobil sürüş hissi sunan uzaktan kumandalı “oyuncak” [Video]

Bir Reddit kullanıcısı gerçek bir otomobil gibi hareket edebilen bir araca imza attı. Radyo sinyalleriyle (uzaktan kumanda) çalışan ve Arduino destekli bu oyuncak 1963 model Oldsmobile Dynamic 88 Wagon baz alınarak geliştirilmiş.

Uzaktan kumandalı (R/C) araçlarla yakından ilgilenen teknoloji tutkunları daha önceden böyle harekete eden bir R/C araç görmediklerini belirtiyorlar. Gerçekten videoyu izlediğinizde siz de bu karara ulaşacağınızı belirtebiliriz. Otomobillerde olduğu gibi gerçekçi bir şekilde dönüşler yapabilen ve sürüklenebilen araç neredeyse filmlerde kullanılan bir dublör otomobillerine benziyor.

R/C aracı tasarlayan Dimitar Tilev, otomobildeki hareketlerin ivmeölçer, aktif süspansiyon sistemi oluşturan Arduino programlanabilir devre katına ve dört adet servo motora bağlı olduğunu söylüyor. Aktif bir süspansiyon sistemi, genellikle aracı olabildiğince sabit tutmak için aktif olarak kendini ayarlayabiliyor. Sistem, tekerleklerin her birini tam boyutlu bir arabanın hareketlerini ve ağırlığını simüle edecek şekilde aktif olarak kaldırıyor ve indiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gerçekten görülmeye değer R/C araç

Uzaktan kumanda kabinindeki sistem, hareketleri çoğaltmak, X ve Y eksenlerindeki ivmeyi tespit etmek ve bu verileri Arduino’ya göndermek için bir ivmeölçer kullanıyor. Otomobilin nasıl hareket ettiğine bağlı olarak, tekerleklerdeki dört servo motor, benzer bir durumda gerçek bir otomobilin nasıl görüneceğini simüle etmek için farklı yükseklikleri uzatabiliyor. Tilev’in blogundaki tüm ayrıntılı yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili video

Sürüş hissiyle gerçeklerini aratmıyor