reklamı kapat

POPÜLER

Mini bilgisayarla çalışan “sürücüsüz” oyuncak otomobil [Video]

Sürücüsüz otomobil teknolojisi oyuncak arabalara sıçradı. Hayır, sıradan bir uzaktan kumandalı oyuncak arabalardan bahsetmiyoruz. Günümüzün gerçek sürücüsüz otomobillerinde kullanılan teknolojinin bire bir uygulandığı bir oyuncak araba. Bunu gerçekleştirmek için kullanılan şeyse yine mini bir bilgisayar.

Raspberry Pi ve bir dizi farklı sensör kullanılarak geliştirilen mini otomobil, tıpkı Tesla veya Volvo’nun sürücüsüz otomobilleri gibi “trafikte” olup bitenlere tepki verip yolunu ona göre belirleyebiliyor. Otomobil, tuvalet kağıdıyla yapılan şeritlere uyduğu gibi dur işaretine rastladığı zaman gerçekten de durabiliyor.

Bunun için Raspberry Pi kamera modülünden ve ultrasonik sensörlerden yardım alan otomobil, bu donanımlarıyla topladığı bilgileri Wi-Fi yoluyla bilgisayara gönderiyor ve Arduino sayesinde bilgisayarın geri gönderdiği komutlara uyuyor. Geliştirici Zheng Wang’ın detaylarını da paylaştığı projeye buradan göz atabilir, sürücüsüz otomobilin yeteneklerine aşağıdaki videodan göz atabilirsiniz.

VİDEO