reklamı kapat

POPÜLER

Gerçek zamanlı 3D yayın yapan kamera: EYSE [Video]

Akıllı telefon üreticilerinin konuya dahil olmasıyla sanal gerçeklik yarışı adeta hız kazandı. Artık son derece kompakt boyutlu cihazlarla 360 derece videolar kaydedebiliyor, her bütçeye uygun fiyatlarla bir sanal gerçeklik gözlüğü bulabiliyoruz. Kickstarter’da destek arayan EYSE da uzakta olan sevdiklerinizi yakınınıza getirirken bunu 3D görüntüler eşliğinde yaparak deneyimin daha gerçekçi olmasını hedefliyor.

Sanal gerçekliğin güzel tarafı çevremizi gerçek olmayan bir ortamla çevreleyip bize bunu gerçekmiş gibi hissettirebilmesi. Kickstarter projesini henüz duyuran EYSE kamera, akıllı telefondan görüntülü görüşme kavramını bir adım öteye taşıyarak sanal gerçeklik gözlüğü kullanarak görüntülü görüşmeyi 3D video aktarımı olarak sunuyor. Kaydettiği görüntüleri anlık olarak karşı tarafa ileten EYSE, WiFi üzerinden görüntüyü aktarırken çift HD sensörü ve şirin tasarımı dikkat çekiyor. EYSE kameranın tanıtımı için hazırlanan video aslında durumu çok güzel özetliyor: Bir anneanne, torununun doğum günü partisinde bulunamasa da gözünde sanal gerçeklik gözlüğünü takıp evdeki EYSE kameranın gördüklerini canlı olarak izleyebiliyor ve partiye o da katılmış oluyor.

Eyse
3D video ve ses kaydedebilen veya anında görüntü aktarımı yapabilen EYSE üzerindeki hoparlörler vasıtasıyla görüntülü görüşme yapılan kişinin sesini de ulaştırabiliyor. Dolayısıyla evde evcil hayvan besleyenlerin de ilgisini çekebilir gibi görünüyor. Görüntü sabitleme için mikro gimbal sistemi kullanan cihaz, su altında kullanılabiliyor veya drone’lara monte edilebiliyor. Ayrıca EYSE, kablosuz şarjı da destekliyor. Geliştiriciler, önlerine 250 bin dolarlık hedef koymuş durumda. Kickstarter’da bu miktarı toplayabilir ve her şey geliştirici ekibin planladığı gibi giderse Ekim 2016’da ilk ürünlerin teslimatına başlanması ön görülüyor. EYSE Basic modeli, erken davrananlar için 349 dolar fiyata sahip. Bu modelin piyasaya çıktığında 699 dolar olması bekleniyor.

Video: