reklamı kapat

POPÜLER

Getir LOG Tasarım 2

Getir, iddiaya göre n11’i satabilir ve aynı zamanda Almanya pazarından da çıkabilir

Türkiye’nin en büyük girişimlerinden olan Getir, yeni iddialara göre n11’i satabilir, Almanya’dan çıkabilir

Getir, Bloomberg’in kısa süre önce paylaştığı haberine göre şu an çok iyi bir durumda değil ve yatırımcıların kayıpları azaltma baskısıyla karşı karşıya kalmış durumda. Bunun için firmanın bazı varlıklarını satmayı düşündüğü ve aşırı önemli olmayan bazı pazarlardan çıkmayı (Bunlar arasında Türkiye yok) değerlendirdiği aktarılıyor. Covid-19 ile büyük bir patlama gören ve çok yüksek bir hızda büyüyen şirketin yatırımcılarının, son aşamada oluşan olumsuz tabloyu tersine çevirmek adına büyük bir yeniden yapılandırma arayışında oldukları söyleniyor. Farklı kapatmalara ya da pazar çıkışlarına bağlı olarak işten çıkarma yapma ihtimali de olan marka, bugün iki olumsuz haberle daha gündeme geldi. İki farklı iddiaya göre şirket Almanya’daki 1.800 çalışanını işten çıkardı ve 15 Mayıs itibarıyla da Almanya’dan tamamen çekilmeyi düşünüyor. Getir’in aynı zamanda sahibi olduğu e-ticaret platformu n11’i satmayı dahi düşündüğü de iddia ediliyor, ancak bunun şimdilik sadece olası ihtimaller arasında yer aldığı, henüz bu konuda kesin bir karar verilmediği belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Getir, en son ABD’deki online market şirketi FreshDirect’i satın almasıyla gündeme gelmişti. Süreç hakkında firmadan gelen resmi açıklama şöyle olmuştu:Dünyada bir ilki Türkiye’den başlatarak market ürünlerini dakikalar içinde kullanıcılarla buluşturan Getir, yıllık cirosu 650 milyon dolar ve 3 binden fazla çalışanı olan ABD merkezli online market şirketi FreshDirect’i, ABD’nin en büyük gıda perakende gruplarından biri olan Ahold Delhaize’den satın aldı. Teknoloji sektöründe Türkiye’de kurulan bir şirketin bu büyüklükte ABD’de yaptığı bu ilk satın alma, global teknoloji ve gıda perakende sektörlerinde büyük ses getirirken, Getir ve FreshDirect arasında önemli sinerjiler yaratacak.

Getir’in teknolojik gücü ile FreshDirect’in teknolojik altyapısı iyileştirilirken, FreshDirect müşterileri siparişlerine dakikalar içinde ulaşacak. FreshDirect’in iş yapış şekli Getir’in esnek ve hızlı yönetim yaklaşımı ile yenilenecek. FreshDirect’in zengin ürün portföyü ve geniş müşteri tabanı ile de Getir ABD’deki hızlı teslimat işinin büyümesini hızlandıracak.

FreshDirect, 20 yılı aşkın süredir online market alışverişinin öncüleri arasında yer alıyor. Şirket, en iyi tarım ve gıda ürünleri üreticileri ile çalışarak, ismi ile de uyumlu olacak şekilde taze gıda ürünlerini doğrudan müşterileri ile buluşturuyor. FreshDirect’in iş modeli, Getir’inkinden farklı olarak, siparişlerin günün belli saatlerinde ev veya ofislere randevu usulü teslimatı üzerine kurulu. FreshDirect 400 kamyondan oluşan filosu ve 60 bin metrekare büyüklüğündeki New York’taki üretim ve dağıtım merkezi ile, ABD’nin en kalabalık eyaleti New York’un yanı sıra New Jersey ve Connecticut’da hizmet veriyor.”

Getir yatırımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER