reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

ByteDance, TikTok’u satmak yerine ABD’de kapatmayı tercih edecek

 - Güncelleme: 26 Nisan 2024 11:27

ABD gelişmeleri ses getirmeye devam ediyor. Reuters, ByteDance’in tüm yasal seçenekleri tüketmesi halinde TikTok’u satmak yerine kapatmayı tercih edeceğini söylüyor.

Kaçıranlar için geçtiğimiz aylarda genel bir TikTok yasağı getirebilecek yasa tasarısı masaya gelmiş, kısa süre önce ise ABD meclisi tarafından verilen onay ile bir sonraki seviyeye geçilmişti. Dün sabah saatlerinde ABD Senatosu TikTok’un satılmasını ya da yasaklanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti ve tasarıyı direkt olarak ABD Başkanı Joe Biden’a gönderdi. Başkan Biden daha önce buna onay vereceğini net olarak söylemişti ve öyle de oldu yani imza atıldı. Bu adımla beraber platform hemen engellenmiyor, bunun yerine Çin bağlantılı ana şirket ByteDance’a TikTok’u satması için süre veriliyor. Eğer bu süre içinde satış adımı atılmazsa (Yukarıda da dediğimiz gibi firma bunu istemiyor) ABD’de kalıcı olarak yasaklanacak platform, daha önce de bu duruma karşı mümkün olan tüm yasal haklarını kullanacağını söylemişti. Yasak ile artık çok gerçek bir şekilde karşı karşıya kalan platform, bu yüzden geçtiğimiz ay ilginç bir adım atmıştı. Kullanıcıların telefonlarına, “Platformun kapatılmasını durdurun.” başlıklı bir bildirim atan firma, bu bildirim ile kişilerden platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istemişti. Kişilere attığı bildirime tam olarak, “Kongre TikTok’u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre’ye TikTok’un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin.yazan ve direkt arama bağlantısı paylaşan firma, bunu daha sonra bir kez daha tekrarlamıştı. Şirket ABD’deki kullanıcılara Senatörünüze TikTok’un sizin için ne kadar önemli olduğunu söyleyin veTikTok yasağına hayır oyu vermelerini isteyin tarzında uygulama içi mesajlar / bildirimler göndermeye başlamıştı.

Bu konuda bir paylaşımda bulunan Elon Musk ise 181 milyon takipçiye ulaşan X hesabından, “X’in faydasına olacak olsa dahi bence ABD TikTok platformunu yasaklamamalı. Bu, Amerika’nın her zaman savunduğu ifade özgürlüğüne aykırı bir durum.demişti.

TikTok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER