reklamı kapat

POPÜLER

Getty Images, fotoğraf arşivini internet kullanımı için ücretsiz yaptı

Dünyanın en büyük fotoğraf sağlayıcısı Getty Images, ücretsiz olarak fotoğraflarının internet sitelerine gömülerek kullanılmasına izin vereceğini duyurdu. Özellikle blog sahipleri için oldukça sevindirici bu gelişmeyle beraber sitede yer alan birçok fotoğraf ücretsiz olarak web sitelerinde kullanılabilecek.

Bu önemli duyurunun arkasında ise firmanın iş modelinde değişikliğe gitmesi yatıyor. Getty, artık fotoğrafların lisans haklarından gelir elde etmek yerine sitedeki koleksiyonların büyük bir kısmı için halka açık yerleştirme kodları sağlayarak yeni bir gelir üretim modeli kullanmak istiyor. İsteyen herkesin Getty fotoğraflarını web sitelerine gömmesini sağlayarak, firma daha önce elinde bulunmayan verilere erişebilecek. Sitelere yerleştirilen fotoğraflar aracılığıyla kullanıcı bilgileri toplanarak Youtube’un gerçekleştirdiği gibi reklamlar yayınlayabilecek. Web sitelerine gömülecek olan fotoğraflar filigran içermeyecek ancak firmanın web sitesi ile bağlantılı bir link bulunduracak.

Hali hazırda Getty’nin lisanslı fotoğraflarına ücretsiz olarak yasa dışı yollarla erişmek tıpkı müzik albümlerine erişimde olduğu gibi kolay. Birkaç basit Google araması ile lisans filigranı bulunmayan görsellere erişilebiliyor. Yasa dışı erişimlerle mücadele etmektense alternatif gelir yöntemlerine geçiş yapmaya karar veren firma, bu sayede fotoğraflarının kontrolünü de elinde tutuyor. Eğer bir fotoğraf Getty koleksiyonundan kaldırılırsa, otomatik olarak yerleştirme kodu ile kullanıldığı diğer sitelerden de kaldırılıyor. Eğer firmanın planları tutarsa önümüzdeki yıllarda gelirlerini de ciddi oranda artırması bekleniyor.