reklamı kapat

POPÜLER

Olimpiyat fotoğrafçılarının baş döndüren çalışma hızına tanık olun

Spor müsabakalarının çeşitliliği ve organizasyonun büyüklüğü düşünüldüğünde, Olimpiyat Oyunlarını takip eden foto muhabirlerin yükünün ne derece büyük olduğu anlaşılabilir. Tüm dünyaya fotoğraf servisi yapan stok fotoğraf servisi Getty Images, Rio’da çekilen fotoğraflarının 120 saniyede yayına hazır hale gelişini anlatıyor.

Tüm dünya için büyük önem taşıyan Olimpiyat Oyunları’nı, orada hazır bulunan ve olan biteni her saniye kayıt altına almaya çalışan foto muhabirler vasıtasıyla takip ediyoruz. Her bir Getty fotoğrafçısının aşağı yukarı 40 bin dolarlık ekipmanla gezdiği etkinlik alanında çekilen tek bir fotoğraf, son kullanıcıya birkaç dakika içinde ulaşıyor. Fakat Getty Images bunu sağlayabilmek için çalışmalarına yıllar öncesinden başlıyor.

Pop Photo‘nun aktardığına göre Getty’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile ilk toplantısı 2009’da oluyor. Fotoğrafçılarını konumlandırabileceği kilit pozisyonlarla ilgili iş birliği toplantısı olan bu buluşmanın ardından bu konumlandırmaları ayarlamak elbette yıllar süren bir çalışma. Sahada çalışacak olan fotoğrafçıların görüntüleri paylaşması, o görüntüleri seçip rötuşlayacak olan basın merkeziyle bağlantı ve bu operasyon sonucu Olimpiyat Oyunları boyunca üretilecek 1,5 milyon fotoğraftan bahsediyoruz.

Getty fotoğrafçıları kilit pozisyonlarda yerini alıyor ve deklanşöre basıyor. Organizasyon, Canon ve Nikon DSLR’ların Ethernet desteğinden yararlanıyor ve gerekli Ethernet altyapısı oluşturuluyor. Fotoğrafçı bulunduğu yerdeki kabloyu DSLR’ına takarak çektiği fotoğrafı basın merkezinde beklemekte olan editöre gönderiyor. Bu ağdan basın merkezindeki editörün ekranına saniyede on kare fotoğraf düşüyor.

A photo posted by Getty Images (@gettyimages) on

Fotoğrafçı, fotoğraf editörü, teknik ekip, destek personeli olmak üzere toplamda 110 kişilik bir Getty Images ekibi Brezilya’da görev yapıyor. Çekilen fotoğraflar basın merkezindeki fotoğraf editörleri tarasından elenip rötuşlanarak son halini alıyor. Toplamda 1,5 milyon fotoğrafın çekildiği etkinlikte elenmiş ve işlenmiş olarak 85 bin son fotoğraf ortaya çıkıyor.

Foto muhabirin deklanşöre bastığı andan, fotoğrafın seçilip rötuşlandığı ve Getty’nin sistemine son halinin yüklendiği ana kadar 120 saniye geçiyor. Yani bir Olimpiyat sporcusunun finişe ulaştığı andaki çarpıcı fotoğraf karesi, bizlere ikinci dakikanın sonunda servis edilmiş oluyor.

YORUMLAR