reklamı kapat

POPÜLER

Kia EV3

Giriş seviyesi Kia EV3 resmi olarak görücüye çıkarıldı

Giriş seviyesi Kia EV3 söz verildiği gibi mayıs ayı bitmeden önce resmi olarak görücüye çıkarıldı. Model Türkiye’de de satılacak.

Kia EV3 firmanın “şimdilik” en ufak tamamen elektrikli aracı konumunda ve elektrikli ailenin fütüristik tasarım çizgisini devam ettiriyor. Geçtiğimiz aylarda konsept gösterimi de yapılan ve konsepte sadık kalınan model, dışı gibi içinde de firmanın artık bir standart halini alan modern kokpit tasarımlardan birisini karşımıza çıkıyor. İçinde iki farklı ekranın yan yana getirildiği EV3, teknik olarak baktığımız zaman E-GMP platformunu temel alıyor ve standart olarak 58,3 kWh batarya ile donatılıyor. Aracın “Long Range” yani uzun menzil versiyonunda ise 81,4 kWh’lık bir bataryaya yer veriliyor. Maksimumda 600 km’lik bir menzil sunan SUV, taşıdığı tek bir elektrik motoru üzerinden 201 beygir güç ile 283 Nm tork getiriyor, 0’dan 100 km/s hıza 7,5 saniyede çıkabiliyor. Maksimum hızı 170 km/s olarak açıklanan aracın, daha sonra bir EV3 GT sürümünün (Görsellerdeki GT-Line) geleceği de söyleniyor. 2024’ün ikinci yarısı içinde satışa sunulacak ve Türkiye’de de elde edilebilecek EV3, yurt dışında 30 bin dolar bandında olacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Firma bundan önce Kia EV9 GT, EV6/EV6 GT ve yeni Sportage ile gündeme gelmişti. Geçtiğimiz ayın sonunda resmi olarak doğrulandığı kadarıyla Kia EV9 GT 2025’in ocak ayında resmi olarak karşımıza çıkarılacak. Araç şirketin resmi açıklamasına göre 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında çıkabilecek yani oldukça güçlü bir seçenek olacak. Hatta firmanın resmi sunumda “muazzam bir güç çıkışı sunacak” dediği çift motorlu büyük SUV, elbette markadan gelecek tek model de olmayacak.

Örneğin kesin olarak bir EV5 GT modeli de yolda bulunuyor. En son Çin merkezli Ministry of Industry and Information Tech (MIIT) paylaşımı fotoğraflar ile gündeme gelen araç, yüksek ihtimalle 215 + 98 beygir güçlerinde iki farklı elektrik motorunu bir araya getirecek. Şirketin resmi olarak paylaşılan yol haritasına göre 2024’ün üçüncü çeyreğinde yeni K4 modelini de tanıtacak, aynı zamanda yıl bitmeden önce yeni EV6 ve EV6 GT ile yeni Sportage (Son çeyrek içinde) modeli de lanse edilmiş olacak.

Kia EV3 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu