reklamı kapat

POPÜLER

Godzilla incelemesi

godzilla-ek-03

AÇKEN SEN, SEN DEĞİLSİN

Oyun siyah beyaz görüntüler eşliğinde açılıyor. Kronolojiye uygun bir şekilde ilk olarak 60 sene önce görüntülenen Godzilla’nın yaşattıklarını anımsatan hikaye, sonrasında canavarın kayıplara karıştığından ve arkasında bir enerji bıraktığından dem vuruyor. G-Energy ismi verilen (aman ne orijinal) bu enerji kaynağı insanlık için vazgeçilmez hale geliyor ve yok olursa hepimizin sonunun geleceği palavrası ortaya atılıyor. Sonrasında ansızın Godzilla yeniden ortaya çıkıyor.

Neden? Çünkü aslında bu G-Energy tüm kaijuların (işte Godzilla dahil devasa yaratıkların hepsi) besin kaynağıymış. Yani anlayacağınız Godzilla’nın karnının acıkmış olması oyunun senaryosunu oluşturuyor. Senaryo falan dedik diye ortada bir campaign olduğunu falan da düşünmeyin sakın. Oyunun ana modu olan God of Destrucion Mode’da tek yaptığımız şey önümüze çıkanı patlatmak ve bir sonraki bölümde aynı şeyleri yapmak üzere devam etmek.

Aynı tuşa bas bas bas bas bas bas bas ve bölümü tamamla mantığı üzerine kurgulanmış enfes bir yapımla karşıyayız. Şapka çıkarmamak elde değil.

AMAN DA AMAN KOCAMAN OLMUŞ

Her bölümde belirli sayıda enerji santrali bulunuyor. Bu santrallere uzanan yolda da işte binalar, köprüler, dönme dolaplar falan serpiştirilmiş etrafa. Bir de hükümet tarafından kaijuları durdurmak için oluşturulmuş G-Force isimli bir kuvvetin birlikleri saldırıyor. Tanklar füze kusuyor, helikopterler mermi yağdırıyor, uçaklar tepemize bombalar bırakıyor gibi gibi… Biz de A noktasından B noktasına (ki bu mesafe böylesine devasa boyutta bir karakteri barındıran oyun için oldukça kısa. Başlangıç noktasından görebiliyorsunuz santralleri) ilerleyip haritada ne var ne yoksa patlatıyoruz.

Patlatmak ifadesi burada mübalağa amacıyla kullanılmadı çünkü neye vursak patlıyor. Köprüye de vursak patlıyor, binaya da vursak patlıyor. Sanırsınız oyunu Michael Bay yapmış. Etrafı patlattıkça Godzilla giderek boy atıyor, ergenliğini atlatıyor. Sol alttaki sayaç sizin 50 metreden 58 metreye çıktığınızı belirtiyor mesela ama buna sizi inandırmak için hiçbir çaba sarf etmiyor. Zira ne gücünüz artıyor ne de daha büyük görünüyorsunuz. Ekrandaki rakam 50 yerine 58 gösterdi diye sevinmeniz gerekiyor sadece. Santrallerin hepsini patlattığınızda bölüm bitiyor ve farklı yerlere yerleştirilmiş yeni bir haritada aynı şeyleri tekrarlıyorsunuz.