reklamı kapat

POPÜLER

Gogoro, dünyada bir ilke imza attığı katı hal pili prototipini tanıttı

Gogoro, dünyada bir ilke imza attığı “katı hal pili” prototipini tanıttı

Elektrikli motosiklet pazarının en önemli isimleri arasında yer alan Gogoro, bugün dünyada bir ilke imza attığı katı hal pili prototipini tanıttı.

Advertisement

Günümüzde birçok elektrikli otomobil ve elektrikli motosiklet modeli oldukça iyi menziller sunuyor. Ancak yine de bu rakamlar mükemmel değil. Menzilleri çok daha iyi hale getirecek, özellikle şarj sürelerini daha azaltacak birçok farklı pil teknolojisi geliştiriyor. Bunların başında da katı hal pilleri yer alıyor. Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde şimdiye kadar çok ciddi olarak BMW, Ford ve Samsung gibi isimlerin aktif olarak çalıştığı biliniyordu. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu pil teknolojisi, daha uzun süre görev yapabiliyor ve zorlu şartlara da daha dayanıklı.

Geleceğin önemli bir pil teknolojisi olarak geçen katı hal pili, açıklamaya göre lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla otomobiller özelinde 800 km gibi menzilleri kâğıt üzerinde standart hale getiriyor. İşte tam da bu alana bugün Gogoro firması da ses getirecek şekilde dahil oldu.

ProLogium Technology ile bir araya gelen ünlü üretici, dünyada bir ilke imza attığı katı hal pili prototipini tanıttı. Burada dünyada bir ilke imza atılan kısım, bu elektrikli motosikletler özelinde geliştirilen pilin değiştirilebilir yapıda olması. Gogoro’nun elektrikli motosikletler için sunduğu pil değişim istasyonlarına uygun olarak geliştirilen prototip katı hal pili, firmanın kullandığı mevcut lityum-iyon pillerin boyutu değiştirmeden kapasiteyi 1.7 kWh seviyesinden 2.5 kWh seviyesine çıkarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yani enerji yoğunluğunu birim alanda yüzde 40 oranında artıran Gogoro ve ProLogium Technology imzalı bu prototip pil, birim alanda daha fazla depolama sunduğu için direkt olarak menzili de yükseltiyor. Çok özel durumlar haricinde yangın riski taşımayan bu uzun ömürlü pil, daha hafif ve önemli olarak mevcut pillerden daha hızlı şekilde şarj olabiliyor.

Katı hal pilleri üretmek halen pahalı durumda. Ancak yapılan yatırımlar ile bu yakında gelecekte değişecek gibi görünüyor. Bu açıdan gelecekte elektrikli araçların “menzil endişesi” tamamen ortadan kalkacak.

Gogoro katı hal pili yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti