reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Skyvillage

Gökyüzünde yükselen modern köy: Skyvillage

Tarım ekonomisi gerilemeye devam ederken metropollerde metrekareye düşen insan sayısı da giderek yükseliyor. eVolo Magazine, nüfus artışı nedeniyle gökdelenlerden geçilmeyeceği neredeyse kesin olan bir gelecek doğrultusunda her yıl mimarları geleceğin yaşam alanlarını tasarlamaya davet ediyor. Bu yıl yarışmaya katılan ve mansiyon ödülüne layık görülen Skyvillage projesiyse gökdeleni izole bir yaşam alanı olmaktan çıkarıp gökyüzüne bir köy inşa etmeyi öneriyor.

Advertisement

skyvillage05
Ziwei Song’un tasarladığı Skyvillage, otobanların böldüğü şehir alanlarını tekrar birleştirerek gökyüzünde kültürel ve sosyal etkileşimi destekleyen geometrik bir dev. Mimari bir organizma olarak tanımlanan bu şeffaf yapının içinde ev, okul, restoran ve mağaza gibi şehir sakinlerinin isteyebileceği her şey bulunuyor.

skyvillage02
Ekolojik olarak da çevreyi destekleyici özelliklere sahip bu yapının içine nasıl girip çıkıldığına ilişkin bir bilgi verilmemiş, ancak şehirleri sadece arabayla katedilen alanlardan çıkarıp bölünmüş sosyal dokuyu tekrar bir araya getiren bu proje, modern şehirlerde yaşanan fiziksel ve psikolojik kopukluğu giderebilecek bir fikir olması nedeniyle umut verici.

Skyvillage