reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google, 18 yaşından küçüklere ait görselleri kaldırma talebi almaya başladı

İnternet devi Google, arama ile alakalı güzel bir adım attı, 18 yaşından küçüklere ait görselleri kaldırma talebi almaya başladı.

Google bu yeni başlayan süreç için şunu aktarıyor: “Google, 18 yaşından küçük olan kişilerin uygunsuz olmayan görsellerini, güçlü kamu yararı veya haber değeri olan durumlar dışında ilgili şahsın, ebeveyninin ya da velisinin talebi üzerine Arama sonuçlarından kaldırır.

Yani, bu resimler Görseller sekmesinde veya Google Arama’daki herhangi bir özellikte küçük resim olarak görünmez. Bu makale, bu tür içeriğin Google arama sonuçlarından kaldırılması talepleriyle ilgili süreçte size destek olmayı amaçlamaktadır.”

Türkiye’de de açık olan süreç için Google’a direkt olarak buradan kaldırma talebinden bulunulabiliyor. Ancak altyapıda bilinmesi gereken önemli / kilit bir detay bulunuyor. Firma bunun ise kendisi şöyle açıklıyor:

“Bir görselin arama sonuçlarımızda görünmesini engelleyebiliriz ancak bu görseli, barındırıldığı web sitelerinden kaldıramayız. Bu nedenle, sitenin web yöneticisiyle iletişim kurup içeriği kaldırmasını isteyebilirsiniz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google yakın zaman önce arama ile alakalı başka bir adım da attı

Öncelikle ABD’de mobil sayfa ile Google’ın iOS ve Android uygulamaları içerisinde başlayan yeni dönemde, arama sonuçları artık sürekli kaydırma temelinde çalışıyor. Yani artık ilk sayfa harici daha fazla arama sonucu için “daha fazla göster” seçeneğine basmaya gerek kalmıyor.

Yeni dönemde siz aşağıya doğru indikçe arama sonuçları otomatik olarak yükleniyor ve bu ufak da olsa bir zaman kazandırıyor. Kişilerin genelde aradıklarını en üstte bulduklarını belirten Google, yine de birçok kişinin dört sayfa gezmeden bir internet sitesini açmadığını da aktarıyor.

Yeni adımıyla arama sonuçlarında gezinmeyi daha pürüzsüz hale getiren firma, bu sistemi yüksek ihtimalle yakında ABD dışında da kullanıma sunacaktır. Bu konuda henüz net bir açıklama bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içine yakından bakın