reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google Sonos

Google’a Sonos’tan sürpriz yaratan büyük hırsızlık suçlaması!

CES 2020’nin yoğun gündemine bomba gibi bir haber düştü. Ortaya çıktığı kadarıyla Sonos ile internet devi Google arasında büyük bir gelişme yaşanıyor.

Advertisement

Hazırladığı akıllı ses / hoparlör sistemleriyle ses getiren Sonos, gerçekten büyük bir adım atmış durumda. Gelen bilgilere göre büyük isim, kendisine ait patentli hoparlör teknolojilerini çaldığı gerekçesiyle Google‘ı dava ediyor. Google imzalı bazı ürünlerin ABD içerisinde yasaklanması ve para cezası uygulanması talepleriyle açılan dava, teknoloji dünyasında büyük ses getirmiş durumda. Sonos’un özel teknolojilerine 2013 yılındaki ortaklık ile eriştiği aktarılan Google, buradaki ortaklığı iddialara göre kötüye kullanmış durumda. Bu arada olayın ilginç bir yanı daha bulunuyor. Sonos, Amazon‘un da Echo serisi cihazlarda kendi patentlerini ihlal ettiğini belirtiyor. Ancak firmanın aynı anda iki teknoloji devi ile savaşmamak adına şimdilik sadece Google’ın üstüne gittiği söyleniyor. Bu da gerçekten çok ilginç görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Türkiye sorunu da çözülmüş değil

Google‘a Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplere şans tanımayarak “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle ceza kesilmesi ve ardından Google’ın Türkiye’de gelecekte piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini aktarması konusu halen çözüme kavuşmuş değil. Google’ın Türkiye’deki lisans iptali, Türkiye’de önümüzdeki dönemde satılacak yeni Android cihazlarda Google servislerinin ve uygulamalarının ön yüklü olmayacağı anlamına geliyor. Buna ek olarak Google uygulamaları ve servislerinin APK’lar aracılığıyla yüklenmesi halinde bile çalışmama ihtimali bulunuyor. Huawei Mate 30 ailesinde de genel Android lisansı sunulmadığı için her uygulama harici olarak APK ile yüklenebiliyor ancak hepsi çalışmıyor. Bu konu çözülmeze, yeni Android telefonlar Türkiye’ye gelmeyebilir.

İlginizi Çekebilir

İlginç modüler kamera modeli