reklamı kapat

POPÜLER

Google Umoja

Google, Afrika’yı Avustralya ve Asya Pasifik’e doğrudan bağlayan Umoja isimli bir fiber optik ağı kuruyor

Google, Afrika’yı Avustralya ve Asya Pasifik’e doğrudan bağlayan Umoja isimli bir fiber optik ağı kuruyor.

Google CEO’su Sundar Pichai, resmi X hesabından bu konuda yaptığı açıklamada şunu aktardı: Bugün Afrika’yı Avustralya ve Asya Pasifik’e doğrudan bağlayan ilk fiber optik ağ olan Umoja’yı duyuruyoruz. Bu, kıtanın dört bir yanındaki insanların bağlantı imkanlarını artırarak Afrika’nın dijital dönüşümünü hızlandırma ve iyileştirme amacımızı destekleyecek.” Bu konuda Google’ın resmi blog sayfasında verilen bilgiler ise şöyle oldu: Kenya’da başlayan Umoja hattı, Hint Okyanusu’nu geçerek Avustralya’ya ulaşmadan önce Google Cloud bölgesi de dahil olmak üzere Uganda, Ruanda, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya, Zimbabve ve Güney Afrika’dan geçecek. Umoja’nın karada geçtiği hat, diğer ülkelerin ağdan yararlanmasını sağlayacak erişim noktaları da dahil olmak üzere Afrika boyunca yüksek oranda ölçeklenebilir bir rota oluşturmak adına Liquid Intelligent Technologies ile iş birliği içinde inşa edilecek. Swahili dilinde birlik anlamına gelen Umoja, Africa Connect adlı girişim olan Equiano’ya da katılıyor. Umoja, Afrika ülkelerinin birbirleriyle ve dünyanın geri kalanıyla daha stabil bir şekilde bağlantı kurmasını sağlamayı hedefliyor. Mevcut bağlantı rotalarından farklı yeni bir rota oluşturmak, şimdiye kadar çok büyük kesintiler yaşayan bölge için kritik önem taşıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google bundan önce Project Starline ile dikkat çekmişti. İnternet devi imzalı geliştirme projesi Project Starline, daha önce görmeyenler için bir üç boyutlu görüşme altyapısı. Sistem klasik video görüşmelerine üçüncü boyutu katıyor, böylelikle karşıda gerçekten birisi varmış gibi uzaktan video görüşmeleri yapılabiliyor. İlk gösterildiğinde çok büyük olan sistem, aşağıdaki videoda da görebileceğiniz son sürümüyle daha ufak hale getirilmişti. Yeni sürüm Google’ın söylediği kadarıyla gelişmiş bir yapay zeka sistemi üzerine kuruluyor, bu sayede kişiler standart kameralar kullanarak üç boyutlu hale getirilebiliyor.

Daha önce çok sayıda kamera ve sensöre ihtiyaç duyduklarını ve bunu yapay zeka ile ortadan kaldırmayı başardıklarını aktaran Google, sistemin en son prototip halini gerçek çalışma şartlarında (T-Mobile, Salesforce ve WeWork merkezli) uzun süredir test ediyordu. Sistemi kullanma şansı elde eden herkes sunulan deneyimden fazlasıyla etkileniyor, geçtiğimiz hafta ise ticari bir adımın haberi veriliyor. Şu an Google Meet ve Zoom temelinde çalışacak hale getirilen sistem, HP desteğiyle ticari hale getirilecek ve öncelikle kurumsal alanda kullanılacak. HP bu konuda, “Bu teknolojiyi pazara sunmak üzere Google ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz.” diyor, şimdilik net bir tarih ise vermiyor.

Daha önce, “Project Starline, mesafeleri aşarak daha kişisel bağlantılar kurulmasına yardımcı oluyor” diyen internet devi, sistem hakkında yıl sonunda daha fazla bilgi vereceğini aktarıyor. Bu sistemin şu aşamada iş alanları dışındaki kişisel kullanımı halen çok olası durmuyor. Bu arada bu ilginç altyapı üzerinde sadece Google çalışmıyor. Geçtiğimiz yıl bu rekabete katılacağını duyuran isim Logitech olmuştu. Karşımıza Project Ghost ile çıkan dev donanım üreticisi, detaylarına burada yer verdiğimiz sistemi Google gibi şu an aktif olarak test ediyor.

Google Project Starline yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu