reklamı kapat

POPÜLER

Apple, kendin tamir et

iFixit, Samsung ile kurduğu tamir ortaklığını bitirdi

iFixit, Güney Kore merkezli Samsung ile tam iki yıl önce kurduğu tamir ortaklığını resmi olarak bitirme kararı aldı.

Hazırladığı tamir raporları ve ekipmanlar ile tanınan ABD merkezli iFixit, iki yıl önce kurulan ortaklığı sona erdirdi çünkü artık  Samsung’un onarım/tamir sürecini geniş çaplı olarak benimseme konusunda ciddi olmadığını düşünüyor. Bu konuda iFixit CEO’su ise, “Samsung’un onarılabilirlik yaklaşımı bizim misyonumuzla uyumlu değil.” açıklamasında bulundu. Samsung’un sürece daha fazla ağırlık vermesini isteyen ancak bu konuda bir heves görmeyen iFixit, bu yüzden ortaklığı sona erdiriyor ancak Samsung cihazları için parça ve onarım tamir kitleri satmaya devam edeceklerini belirtiyor. Bundan önce Avrupa Birliği tarafından elektronik ürün tamiri odağında yeni kararlar alınması ses getirmişti. Avrupa Birliği halihazırda şirketlerin satışa çıkardıkları ürünler için iki yıllık garanti sunmasını zorunlu kılıyor. Şimdi ise henüz devreye alınmamış olsa da yeni kurallar masada bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer resmi olarak onaylanırsa yeni dönemde garanti süresi sona erdikten sonra bile şirketlerin akıllı telefon, televizyon, çamaşır makinesi ve elektrikli süpürge gibi ürünleri tamir etmeleri zorunlu kılınacak. Yeni dönemde kapsamında ayrıca bir ürün garanti kapsamındayken bozulursa, tüketiciler artık ürün değiştirme ya da onarım/tamir arasında seçim yapabilecek, burada eğer onarım tercih edilirse ürünün garantisi bir yıl daha uzatılacak.

Tamir konusunda en son Apple gündeme gelmişti. Apple geçtiğimiz hafta iPhone onarım sürecini kullanılmış orijinal parçaları da içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu. Önümüzdeki aylarda müşteriler ve aynı zamanda bağımsız tamir dükkanları, uyumlu orijinal bileşenleri (Hasarlı cihazlardan çıkma vb.) kullanarak iPhone tamiri gerçekleştirebilecekler.

Süreçte başta sadece iPhone 15’ler yer alacak, daha sonra diğer telefonlar için de adım atılacak. Şu an ses düğmeleri gibi bazı parçalar tamir sürecinde aktif olarak kullanılabiliyordu. Yeni adım kapsamında sürece yazılımsal yapılandırma gereken pil, ekran ve kamera da dahil oluyor, ileride sürece Face ID’nin ekleneceği de belirtiliyor. Apple, biliyorsunuz yıllardır gelen tamir odaklı birçok şikâyet sonrasında beklenmedik bir adım atmış ve “Self Service Repair” programı ile karşımıza çıkmıştı.

Bu program kapsamında ilk aşamada iPhone 13 serisi, iPhone 12 serisi ve iPhone SE (3. Jenerasyon) sahibi kullanıcılar, Apple’ın resmen sağladığı parça, doküman ve araçlar ile kendi tamir işlemlerini evlerinde kendisi yapabilir hale geldi. Bu sayede bozulan ve çözümü kolay olan bir parça için Apple’a gidilmesine gerek kalmadı, elektronik konusunda biraz bilgi sahibi olan hemen herkes kendi telefonunu tamir edebilmeye başladı. İlk yapılan açıklamada süreç ileride M1’li Mac bilgisayarlar gibi daha fazla cihaz için de açılacak denilmişti ve bu sözde durularak kendi tamir et programına M1’li MacBook Pro ve M1’li MacBook modelleri de dahil edilmişti.

Samsung haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu