reklamı kapat

POPÜLER

Samsung kendin tamir et programı

Samsung’un “kendin tamir et” programına Google da katıldı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung sonrasında Google, telefonları için kendin tamir et programına dahil oluyor.

Samsung, geçtiğimiz hafta önemli bir adım attı. Firma kişilerin belirli Galaxy cihazların tamirini kendisinin yapmasını istiyor. Bu konuda tamir denildiği zaman akla ilk gelenlerden iFixit ile ortaklık kuran şirket, şimdilik ABD merkezli olarak Galaxy S20, Galaxy S21 ve Galaxy Tab S7+ için kendin tamir et programı başlatıyor. Bu resmi olarak önümüzdeki aylarda başlayacak program kapsamında kişilere tamiri evde yapmaları için gereken her şey (Parça, eğitim vb.) sunulacak. Daha sonra başka cihazları da kapsama alanına alacak süreç, ilk aşamada sadece ekran, arka cam ve şarj portu gibi tamirlere odaklanacak. Daha sonra duruma göre daha fazla tamir işlemi sunulacak.

Bu konuda benzer bir adımı Pixel akıllı telefon modelleri için Google da attı ve şirket iFixit ile ortaklık kurarak kendin tamir et programına dahil oldu. Samsung’dan farklı olarak süreci Pixel’lerin satıldığı birçok farklı ülkeye yayacak olan Google, “ekran, pil ve kamera” gibi donanım parçalarını Pixel 2’ye kadar sağlayacak ve böylelikle iFixit’in gerekli rehberleri kullanılarak birçok tamir işlemi direkt olarak evde yapılabilecek.

Bu konuda biliyorsunuz daha önce Apple da bir adım atmış ve geçtiğimiz aylarda “Self Service Repair” programı ile karşımıza çıkmıştı. Bu program kapsamında iPhone 13 ve iPhone 12 ailesinden bir modele sahip kullanıcılar, Apple’ın resmen sağladığı parça, doküman ve araçlar ile kendi tamir işlemlerini kendisi yapabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu sayede bozulan ve çözümü kolay olan bir parça için Apple’a gidilmesine gerek kalmayacak, elektronik konusunda biraz bilgi sahibi olan hemen herkes kendi telefonunu evinde kendisi tamir edebilecek yani düzeltebilecek. İleride sürece daha fazla cihaz dahil edeceklerini duyuran Apple, hazırlanan “Self Service Repair Online Store” sayfası üzerinden kişilere 200 farklı parça sunacaklarını duyurmuştu.

Kendin tamir et programı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle