reklamı kapat

POPÜLER

Google Project Starline

Google imzalı Project Starline kurumsal alana açılacak

Google imzalı Project Starline kurumsal alana açılacak. Firma bu konuda dünya devlerinden HP ile ortaklık yapmış durumda.

Google imzalı geliştirme projesi Project Starline, daha önce görmeyenler için bir üç boyutlu görüşme altyapısı. Sistem klasik video görüşmelerine üçüncü boyutu katıyor, böylelikle karşıda gerçekten birisi varmış gibi uzaktan video görüşmeleri yapılabiliyor. İlk gösterildiğinde çok büyük olan sistem, yukarıdaki videoda da görebileceğiniz son sürümüyle daha ufak hale getirilmişti. Yeni sürüm Google’ın söylediği kadarıyla gelişmiş bir yapay zeka sistemi üzerine kuruluyor, bu sayede kişiler standart kameralar kullanarak üç boyutlu hale getirilebiliyor. Daha önce çok sayıda kamera ve sensöre ihtiyaç duyduklarını ve bunu yapay zeka ile ortadan kaldırmayı başardıklarını aktaran Google, sistemin en son prototip halini gerçek çalışma şartlarında (T-Mobile, Salesforce ve WeWork merkezli) uzun süredir test ediyordu. Sistemi kullanma şansı elde eden herkes sunulan deneyimden fazlasıyla etkileniyor, bugün ise ticari bir adımın haberi veriliyor. Şu an Google Meet ve Zoom temelinde çalışacak hale getirilen sistem, HP desteğiyle ticari hale getirilecek ve öncelikle kurumsal alanda kullanılacak. HP bu konuda, “Bu teknolojiyi pazara sunmak üzere Google ile ortaklık yapmaktan gurur duyuyoruz.” diyor, şimdilik net bir tarih ise vermiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce, “Project Starline, mesafeleri aşarak daha kişisel bağlantılar kurulmasına yardımcı oluyor” diyen internet devi, sistem hakkında yıl sonunda daha fazla bilgi vereceğini aktarıyor. Bu sistemin şu aşamada iş alanları dışındaki kişisel kullanımı halen çok olası durmuyor. Bu arada bu ilginç altyapı üzerinde sadece Google çalışmıyor. Geçtiğimiz yıl bu rekabete katılacağını duyuran isim Logitech olmuştu. Karşımıza Project Ghost ile çıkan dev donanım üreticisi, detaylarına burada yer verdiğimiz sistemi Google gibi şu an aktif olarak test ediyor.

Google Project Starline yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu