reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemini LOGO

Google CEO’su Sundar Pichai Gemini’ın hatalı görsel içerikleri hakkında konuştu: “Kesinlikle kabul edilemez.”

İnternet devi Google, hatalı tarihi içerikler oluşturması nedeniyle Gemini‘ın görsel oluşturma sistemini durdurmak zorunda kalmıştı.

Hatalı ya da gerçek dışı tarihi içerikler oluşturulması (Özellikle ırksal bazı durumlar tepki çekmişti) ve bunların sosyal medyada yayılması sonrasında mecburi bir adım atan Google, üretken yapay zeka temelli sohbet botu Gemini’ın yazılanları görsel hale getiren sistemini durdurma kararı almıştı. Bu durum hakkında özür dileyen ve sistemi bu konuda çok daha iyi hale getireceklerini belirten firma, gerekli güncellemeler sonrasında sistemin geriye açılacağını belirtti ancak bu konuda bir tarih vermedi. İşte tam olarak bu konuda bir açıklama yapan Google CEO’su Sundar Pichai, “Bazı sonuçların kullanıcılarımızı rahatsız ettiğini ve kötü bir önyargı gösterdiğini biliyorum. Açık konuşmak gerekirse bu durum kesinlikle kabul edilemez. Bu konuda yanlış yaptık” dedi. Bundan önce ise OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka temelli sohbet botu ChatGPT ciddi bir sorunla gündeme gelmişti. Arka planda tam olarak ne olduğu halen bilinmiyor ancak geçtiğimiz günlerde ChatGPT sisteminin altyapısında yaşanan teknik bir sorun, sohbet botunun verdiği cevaplarda adeta “saçmalamasına” neden oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir anda farklı dillerde cevaplar vermeye başlayan, aynı cevap içinde kendi kendisini defalarca düzeltmeye çalışan ve bazı oldukça garip döngülere giren sistem, bu durumlar ile birçok kullanıcıyı güldürdü, bazı kullanıcıları ise ürküttü. Bu konuda gelen şikayetleri ve kullanıcı bildirimlerini gören OpenAI ise “ChatGPT’den gelen beklenmedik yanıtlarla ilgili raporları araştırıyoruz” dedi ve sorunu daha sonra büyük oranda ortadan kaldırdı. İlk defa bu tarz sorunlar ile gündeme gelmeyen sistem, sürekli olarak geliştiriliyor ve zaman zaman böyle gariplikler olabiliyor.

Google ve Gemini haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu