reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster

Elon Musk, yeni Tesla Roadster için tarih verdi

 - Güncelleme: 28 Şubat 2024 09:42

Elon Musk, çok uzun zamandır yollara çıkarılması beklenen yeni hiper elektrikli Tesla Roadster için tarih verdi.

Tesla’yı otomobil sektörüne dahil eden ve esas patlama yapan araç Model S gelene kadar firmaya devasa bilgiler kazandıran orijinal Tesla Roadster, geçtiğimiz yıl içinde 15 yaşına bastı ancak hemen herkes bundan çok yukarıda gördüğünüz yeni nesil modelin durumunu konuştu. Çünkü 20217 yılında lanse edilen yeni nesil süper elektrikli Roadster halen satışa sunulmadı. En son 2022’de yollara çıkacağı aktarılan yeni Tesla Roadster, Elon Musk tarafından yapılan güncel açıklamaya göre 2024 yılının sonunda üretime alınacak haliyle karşımıza çıkarılacak. Araç için bugün, “Üretim tasarımı tamamlandı ve yıl sonunda tanıtılacak, gelecek yıl ise sevkiyat hedefleniyor” diyen Musk, 2025 yılında yollarda göreceğimiz araç için çok iddialı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik olarak çok iddialı olacak araç için daha önce 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor bilgisi verilmişti. Üç motor üzerine kurulacak ve dört çeker olacak araç, maksimum 400 km/s hız yapabilecek ve tam 1.000 km menzil sunacak da denilmişti. İlk tanıtımda 200 kWh bataryaya sahip olacağı belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm tork değeriyle nefesleri kesecek bilgisine de sahipti.

2017 yılındaki lansmanda 250 bin dolara satılacak denilen araç, son aşamada çok daha farklı teknik detaylara ve fiyata sahip olacaktır. Örneğin Musk’ın yeni açıklamasına göre ticari sürüm 0’dan 100 km/s hıza 1 saniyede çıkabilir. Ayrıca araç için SpaceX’ten destek alınarak hazırlanacak özel bir sürüm de olabilir. Bu sürüm ufak roketler ile donatılabilir ve belirli bir seviyede aracın lastiklerini yerden kesebilir. “Buna benzer bir otomobil asla olmayacak, tabii buna da bir otomobil denebilirse.” gibi çok merak uyandıran bir açıklamayı da yapan Musk, kesinlikle ekipleriyle beraber çok ses getirecek bir makine geliştiriyor.

Tesla Roadster yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

İLGİLİ HABERLER