reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster

Elon Musk: “Yeni Tesla Roadster uçabilecek”

 - Güncelleme: 16 Haziran 2024 21:29

Çok uzun zamandır yollara çıkarılması beklenen hiper elektrikli Tesla Roadster için Elon Musk yeni bir açıklama daha yaptı.

X’teki bir paylaşıma cevap yazan Elon Musk, çok net şekilde “Yeni Tesla Roadster uçabilecek” dedi. Musk bunun haricinde bir bilgi vermedi ancak aracın SpaceX’ten gelen ufak roketler ile yer ile olan bağlantısını kısa bir süre için kesebileceği düşünülüyor. Yeni Roadster, Musk tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya göreyse 2024 yılının sonunda üretim versiyonuyla karşımıza çıkarılacak. Araç için, “Üretim tasarımı tamamlandı ve yıl sonunda tanıtılacak, gelecek yıl ise sevkiyat hedefleniyor” diyen Musk, 2025 yılında yollarda göreceğimiz araç için sık sık iddialı açıklamalar yapıyor. Teknik olarak çok ses getirecek araç için daha önce 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor bilgisi verilmişti. Üç motor üzerine kurulacak ve dört çeker olacak araç, maksimum 400 km/s hız yapabilecek ve tam 1.000 km menzil sunacak. İlk tanıtımda 200 kWh bataryaya sahip olacağı belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm torkla nefesleri kesecek. Yeni Roadster ya da aracın SpaceX’ten gelen ufak roketlere sahip özel sürümü ise 0’dan 100 km/s hıza sadece 1 saniyede hatta altında çıkabilecek. Model hakkında daha önce, “Buna benzer bir otomobil asla olmayacak, tabii buna da bir otomobil denebilirse.” diyen Musk, daha sonraki bir açıklamasında ise şunları söylemişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İçinde bazı roket teknolojileri de olacak. Bence Cybertruck’tan daha havalı bir şey yapmanın tek yolu Tesla ve SpaceX teknolojisini birleştirerek aslında otomobil bile olmayan yeni bir şey yaratmak. Daha önce hiç var olmamış bir şey…” Bu açıklamalar nedeniyle büyük merak uyandıran araç hakkında sorulan, “Bir direksiyonu olacak mı?” sorusuna Musk’ın verdiği cevap ise şöyle olmuştu: “Modern jetlerin ya da uçakların kontrol edildiği gibi drive-by-wire temelli yani tamamen elektronik olarak kontrol edilen bir kontrol altyapısı olacak.”

Tesla Roadster yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca