reklamı kapat

POPÜLER

Tesla Roadster

Yeni Tesla Roadster, SpaceX desteğiyle hayat bulacak

Çok uzun zamandır yollara çıkarılması beklenen yeni hiper elektrikli Tesla Roadster için Elon Musk yeni açıklamalarda bulundu.

Yeni Tesla Roadster, Elon Musk tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamaya göre 2024 yılının sonunda üretime alınacak haliyle karşımıza çıkarılacak. Araç için, “Üretim tasarımı tamamlandı ve yıl sonunda tanıtılacak, gelecek yıl ise sevkiyat hedefleniyor” diyen Musk, 2025 yılında yollarda göreceğimiz araç için çok iddialı görünüyor. Teknik olarak çok ses getirecek araç için daha önce 0’dan 100 km/s hıza sadece ama sadece 1,9 saniyede çıkabiliyor bilgisi verilmişti. Üç motor üzerine kurulacak ve dört çeker olacak araç, maksimum 400 km/s hız yapabilecek ve tam 1.000 km menzil sunacak da denilmişti. İlk tanıtımda 200 kWh bataryaya sahip olacağı belirtilen süper spor elektrikli otomobil, sunduğu 10.000 Nm tork değeriyle nefesleri kesecek bilgisine de sahipti. Musk’ın en son açıklamasına göreyse araç ya da aracın SpaceX’ten gelme ufak roketlere sahip özel bir sürümü 0’dan 100 km/s hıza sadece 1 saniyede hatta altında çıkacak. Araç hakkında daha önce, “Buna benzer bir otomobil asla olmayacak, tabii buna da bir otomobil denebilirse.” diyen Musk, yeni açıklamasında ise şunları söyledi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İçinde bazı roket teknolojileri de olacak. Bence Cybertruck’tan daha havalı bir şey yapmanın tek yolu Tesla ve SpaceX teknolojisini birleştirerek aslında otomobil bile olmayan yeni bir şey yaratmak. Daha önce hiç var olmamış bir şey…” Bu açıklamalar nedeniyle büyük merak uyandıran araç hakkında sorulan “Bir direksiyonu olacak mı?” sorusuna Musk’ın verdiği cevap ise şöyle oldu: “Modern jetlerin ya da uçakların kontrol edildiği gibi drive-by-wire temelli yani tamamen elektronik olarak kontrol edilen bir kontrol altyapısı olacak”

Tesla Roadster yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca