reklamı kapat

POPÜLER

Ford

Ford, elektriklide 25 bin dolara 2026 yılında inecek

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, yeni açıklamalara göre elektriklide 25 bin dolara 2026 yılında inecek.

Ford, Çinli elektrikli otomobillerin ABD pazarında büyük bir patlama yapacağını gören ve bunu artık çok açık şekilde dile getiren firmalardan. Özellikle 10-15 bin dolarlık ucuz Çinli araçların ABD otomobil pazarına çok büyük etki edeceğini bilen firma, Çinli firmaların elektrikli taraftaki üstünlüğünü kabul ediyor ve bunun için tam olarak hazır olmak istiyor. Ford’un elektrikli araç bölümünden Marin Gjaja geçtiğimiz haftalarda bu konuda, “Bu teknolojide bizden öndeler. Buna bakıyoruz ve diyoruz ki eninde sonunda buraya gelecekler. Bu yüzden şimdi sürece tam olarak uyum sağlamalı ve elektrikli araçlara odaklanmaya devam etmeliyiz, yoksa bir şirket olarak bir geleceğimiz yok.” açıklamasında bulunmuştu. ABD pazarı için, “Japonlar nasıl buraya geldiyse, Koreliler nasıl buraya geldiyse ya da Almanlar nasıl buraya geldiyse, Çinli firmalar da buraya gelecekler. Burası büyük bir pazar.” diyen Gjaja, markasıyla beraber Çinlilerin etkisini hali hazırda Avrupa’da oldukça derinden hissediyordu. Peki Ford Çinliler, Çinli firmaların elektrikli araçlarıyla nasıl mücadele edecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekabeti güçlendirmek adına başka üreticiler ile ortaklık kurabileceğinin sinyalini veren Ford, aynı zamanda ucuz elektrikli araçlara odaklanan bir araç platformu geliştiriyor. Şirket, elektrikli otomobil pazarında birden fazla versiyon ile yer alıyor ancak halen aşırı öne çıkamıyor. Bunu gelecekte değiştirmek isteyen ve bunun anahtarının pazara ucuz elektrikli araçlar sunmak olduğunu çok iyi bilen marka, şirket CEO’su Jim Farley’in açıklamasına göre iki yıldır kendi içinde yeni bir elektrikli otomobil platformu geliştiriyor.

Bu platformun direkt olarak düşük maliyetli ve ufak boyutlu elektrikli araçlar hedefiyle geliştirildiği aktarılıyor, çalışmaların “süper yetenekli” denilen “Skunkworks” ekibi (Bu ekibin 100 kişiden az olduğu söyleniyor) tarafından yürütüldüğü belirtiliyor. Bu platform ile 30 bin dolar altında rekabetçi olmayı hedefleyen marka, yeni bilgilere göre yeni platform temelinde 25 bin dolarlık elektrikli pickup ve SUV’lar geliştiriyor. Burada çıkışı 2026 yılında yapmayı hedeflediği söylenen marka, yeni platformda lityum-iyon bataryalardan yüzde 30 daha ucuza üretilen LFP (Lityum Demir Fosfat) bataryaları temel alıyor.

Ford adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X