reklamı kapat

POPÜLER

Steam LOG Tasarım

Ortak kullanımı iyileştiren “Steam Aileleri” özelliği tanıtıldı

Ortak kullanımı iyileştiren “Steam Aileleri” özelliği tanıtıldı. Özellik şimdilik Steam beta istemcisinde yer alıyor.

Bu yeni özellik hakkında resmi bir açıklama yapan oyun tarafının en önemli firmalarından Steam şunları aktardı: “Steam Aileleri, aile ile ilgili yeni ve mevcut özelliklerin bir koleksiyonudur. Steam Aile Paylaşımı ve Steam Aile Görünümü’nün yerini alan bu özellik, ailenizin hangi oyunlara erişebileceğini ve ne zaman oynayabileceğini aynı yerden kontrol etmenize olanak tanır. Başlamak için bir Steam ailesi oluşturabilir ve ardından en fazla 5 aile üyesini davet edebilirsiniz. Ailenizi Steam istemcinizden, mobil cihazınızdan veya internet tarayıcınızdan yönetebilirsiniz. Bir Steam ailesine katıldığınızda, aile üyelerinizin paylaşılabilir tüm oyunlarına otomatik olarak erişim kazanırsınız ve onlar da sizin kütüphanenizdeki paylaşılabilir oyunlarınıza erişebilirler. Steam’e bir sonraki girişinizde bu yeni “aile kütüphanesi” sol sütunda oyun listenizin bir alt bölümü olarak görünecektir. Mevcut oyunlarınıza sahip olmaya devam edersiniz ve yeni bir oyun satın aldığınızda bu oyun koleksiyonunuzda görünür. En iyi özellik ise, aile kütüphanenizdeki bir oyunu oynarken kendi kayıtlı oyunlarınızı oluşturabilecek, kendi Steam başarımlarınızı kazanabilecek, atölye dosyalarına ve daha fazlasına erişebilecek olmanızdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aile paylaşımı, çevrimiçi olarak başka bir oyun oynuyor olsalar bile diğer aile üyelerinin kitaplıklarındaki oyunları oynamanıza olanak tanır. Aile kütüphanenizde bir oyunun birden fazla kopyası varsa o oyunu ailenin birden fazla üyesi aynı anda oynayabilir. Aile Paylaşımı, geliştiricilerin oyunlarını teknik veya başka nedenlerle istedikleri zaman devre dışı bırakabilecekleri bir özelliktir. Steam Aileleri, ebeveynlerin, çocukların Steam’de hangi oyunları oynayabileceğine ve ne zaman oynayabileceğine dair sınırlar koymasına olanak tanıyan yeni ebeveyn kontrollerini içeriyor.

Çocuklarınızın hangi oyunlara erişebileceğini kontrol edebilir ve aktivitelerini takip edebilirsiniz. Bu bilgilere, evde olmadığınızda mobil cihazınız da dâhil olmak üzere Steam’e eriştiğiniz her yerden ulaşabilirsiniz. Bir Steam ailesinin üyeleri bu iki rolden birine sahip olabilir: Yetişkin veya çocuk. Herhangi bir yetişkin aile üyesi davetleri yönetebilir ve hesap kısıtlamaları uygulayabilir. Çocuklar ebeveyn kontrollerine tabidir ve aileyi yönetme izinlerine sahip değildir.

Ebeveynlerin ortak (ve bazen zaman kaybına neden olan) bir görevinin, çocuklarına oyun satın almak olduğunu biliyoruz. Bu genellikle ebeveynlerin oyunları hediye olarak satın almasını veya çocuklarının kredi kartını kullanmasına izin vermesini gerektirir. Bu süreci kolaylaştırmak için Steam Aileleri, bir çocuk hesabının aile içindeki bir yetişkinden alışveriş sepeti için ödeme yapmasını isteyebileceği yeni bir ödeme seçeneği sunuyor. Yetişkin üye, satın alma işlemini mobil cihazından veya e-postasından onaylayabilir ve ödeme yapabilir. İşlem onaylandıktan sonra alışveriş sepetindeki tüm oyunlar çocuğun hesabına eklenir.”

“Kimler bir Steam ailesine katılabilir?” sorusuna verilen cevap ise şöyle oldu: “Ailelerin çok farklı yapıda ve genişlikte olabileceğinin farkındayız ancak Steam aileleri özelliği en fazla 6 yakın aile üyesini içerecek şekilde tasarlandı. Bu nedenle, bu özelliğin kullanımına bağlı olarak, Steam Ailesi üyelik gereksinimleri veya üye sayısı, kullanımı beklentiler doğrultusunda tutmak için zaman içinde değişebilir.”

“Bir Steam ailesinin oyunları nasıl paylaşabileceğine dair bir örnek verebilir misiniz?” sorusuna verilen cevap ise şöyle oldu: “Diyelim ki 4 kişilik bir ailedesiniz ve bir adet Portal 2 kopyasına ve bir adet Half-Life kopyasına sahipsiniz. Herhangi bir zamanda bir üye Portal 2, diğeri ise Half-Life oynayabilir. Eğer iki kişi aynı anda Portal 2 oynamak istiyorsa, aileden bir başkasının oyunun bir kopyasını satın alması gerekecek. Bu satın alma işleminden sonra ailede Portal 2’nin iki kopyası olur ve herhangi iki üye, oyunu aynı anda oynayabilir. Bu örnekte, aileniz ikinci bir kopya satın almamayı seçtiyse, aile üyenizin Portal 2 oynamayı bitirmesini beklerken kütüphanenizdeki başka bir oyunu oynayabilirsiniz.”

Steam Aileleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X