reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome’da “kopyalamadan yapıştırma” dönemi başlıyor

Geçtiğimiz mart ayında Google’ın kopyalama ve yapıştırma işlerini çok kolay hale getirecek bir özellik üzerinde çalışıldığından bahsediliyordu. Ancak bu özelliğin nasıl çalışacağıyla ilgili detaylardan bahsedilmemişti. Netleşen detaylara bakılırsa çok ilginç ve bir o kadar da havalı bir özellik bizleri bekliyor.

Yapay zeka uygulamaları tüm hızıyla gelişiyor ve artık akıllı telefonlar sizin istediklerinizi yerine getirmekle kalmıyor, neler yapmak isteyebileceğinizi de önceden anlayabiliyor. Android’deki Chrome uygulamasına gelecek olan uygulama da bu şekilde hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Söz konusu özellik neyi kopyalayabileceğinizi tahmin ederek kopyalama işlemine gerek kalmadan yapıştırma yapabilmeyi sağlıyor. Örneğin bir restoranın internet sitesine girdiniz ve daha sonrasında bu restorana nasıl gidilebileceğini öğrenmek için haritalara giriş yaptınız. Yeni Chrome, restoranın nerede olduğuna bakmak istediğinizi algılıyor ve direkt olarak harita kısmında restoranın ismini yapıştırmayı sağlıyor.

Bu özellik tarayıcının gizli modu aktif edildiğinde devre dışı kalıyor. Dolayısıyla gizli kalması istenen bilgilerin istemeden diğer yerlere kopyalanmasının önüne geçiliyor. İlginç bir şekilde bu özelliği düşük seviyedeki akıllı telefonlarda kullanılamayacağı belirtiliyor. Basit gibi görünen özelliğin neden yalnızca üst düzey telefonlarda çalışabildiği sorusu ise cevabını bulmuş değil. Google’ın yakın zamanda özelliği herkes için kullanıma sunması bekleniyor.

YORUMLAR