reklamı kapat

POPÜLER

Kawasaki’den iPhone’a kusursuz şekilde ekran koruyucu takabilen robot [Video]

Yeni telefon aldıktan sonraki en sıkıntılı dönemlerden biri kılıf almak ve ekrana koruyucu taktırmak oluyor. Yüzlerce kılıf arasından birini seçip almak bir şekilde atlatılabiliyor ancak ekran koruyucu taktırmak hiç de kolay olmuyor. Geliştirilen bu robot, en iyi şekilde ekran koruyucu takarak bu alanda çalışanları işinden edecek gibi görünüyor.

Telefona ekran koruyucu takmak basit bir işlem gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. Koruyucunun tam olarak ekrana oturması ve yapıştırma işlemi tamamlandığında hava kabarcıklarının oluşmaması gerekiyor. Aksi halde ekran koruyucu tamamen çöp oluyor ve bir yenisini takmak gerekebiliyor. Bu işle uğraşanlar bile zaman zaman bu işlemi yanlış yapabiliyor. Kawasaki’nin duAro isimli çift kollu robotu ise bu sorunu kökünden çözüyor.

Telefon robotun ilgili kısmına yerleştiriliyor ve gerisi robota kalıyor. Ekran koruyucuyu ekrana en doğru biçimde yapıştıran robot, herhangi bir hava kabarcığı kalmasını engellemek adına ekranın üstüne birkaç kez baskı uyguluyor. Koruyucu tam olarak takıldığında ışık yanıp sönüyor ve işlem tamamlanmış oluyor. Yalnızca birkaç saniye içerisinde işlemi tamamlayan robot hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de işini çok iy bir şeklide yerine getiriyor. Robotun nasıl çalıştığına haberin görselindeki videodan göz atabilirsiniz.