reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’dan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel doodle

Google, Cumhuriyetimizin 95.yılına özel doodle’ı yayınladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 95. yıl dönümü dolayısıyla özel logo hazırlayan Google, Türkiye’deki kullanıcıları mutlu ediyor.

Google’ın ana sayfasında yer alan doodle, gökyüzü üzerinde dalgalanan Türk Bayrağı göze çarpıyor. Kullanıcılar doodle’a tıkladıklarında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili bilgi ve haberlere ulaşabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

29 Ekim ne zaman ne zaman bayram olarak ilan edildi?

Cumhuriyet ilan edildiği sırada henüz 29 Ekim günü bayram ilan edilmemiş, kutlamalar konusunda bir düzenleme yapılmamıştı; 29 Ekim gecesi ve 30 Ekim günündeki şenlikleri halk kendiliğinden organize etti. Ertesi yıl, 26 Ekim 1924 tarihli 986 numaralı kararname ile Cumhuriyet’in ilanının 101 pare top atılarak ve planlanacak özel bir programla kutlanmasına karar verildi. 1924 yılında yapılan kutlamalar, daha sonra yapılacak olan Cumhuriyet’in ilanı kutlamalarının başlangıcı oldu.[3]

2 Şubat 1925’te, Hariciye Vekaleti’nce (Dışişleri Bakanlığı) düzenlenen bir kanun teklifinde 29 Ekim’in bayram olması önerilmiştir.[4] Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelendi ve 18 Nisan’da karara bağlandı; 19 Nisan’da ise teklif TBMM tarafından kabul edildi. 628 sayılı bu kanun ile 29 Ekim, Cumhuriyet’in milli bir bayram olarak kutlanması resmi bir hüküm şekline geldi. Cumhuriyetin ilan edildiği gün, 1925’ten itibaren ülke içinde ve dış temsilciliklerde resmî bir bayram olarak kutlanmaya başladı.

İlginizi çekebilir

Samsung Galaxy S9 ve S9+ tanıtım filmi