reklamı kapat

POPÜLER

Google Türk Telekom

Google’dan şaşırtan Türk Telekom odaklı Türkiye hamlesi

Google, Android cihazlar için atılan lisans iptali adımıyla gündemde yer alırken şaşırtan bir Türk Telekom odaklı Türkiye hamlesi ile gündeme geldi.

Google, Rekabet Kurumu tarafından yazılımsal anlamda rakiplere şans tanımayarak “haksız rekabete yol açtığı” gerekçesiyle ceza alması ve ardından Türkiye’de gelecekte piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi uygulama ve servislerini kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini söylemesiyle gündemden düşmüyor. Biliyorsunuz firma bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz diyor. Ancak mevcut durum Türkiye’de çıkacak yeni Android modellerinin firmanın servisleri ve uygulamaları ile pazara sunulmayacağını gösteriyor. İşte bu karmaşık ve endişe yaratan sürecin ortasında şaşırtan bir gelişme yaşandı. Necdet Çalışkan‘ın haberine göre Türk Telekom ile anlaşan Google, sunucularını Türkiye’ye getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un sunucularını buraya getirmek için de bir çalışma başlatan Türk Telekom, bu konuda önemli adımlar atıyor. Söylendiği kadarıyla 16 Aralık tarihinde bir anlaşma imzalayan ikilinin, şimdilik sürecin planlarını yaptığı aktarılıyor. Bu planlara göre Google’a sekiz farklı merkezde Türkiye’deki ihtiyaçları için sunucular kurulacak. Dikkat çeken anlaşmaya göre Google’ın Türkiye’deki internet trafiğinin 2020 yılında yüzde 50’si burada kurulacak sunuculardan yönetilecek. Bu oran 2020 bitmeden yüzde 80’e kadar çıkarılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, Türkiye pazarından çıkmayacak

Biliyorsunuz Android lisansı konusunda ortaya çıkanlar sonrasında Google’ın Türkiye pazarından çıkabileceği konuşulmaya başlanmıştı. Ancak daha önce de söylediğimiz üzere bu söz konusu değil. Firma Türkiye’de sadece Android telefonlarıyla iş yürütmüyor ve o konunun da Rekabet Kurumu ile çok yakında çözüleceği tahmin ediliyor. Çünkü bu durum iki tarafın da işine gelmiyor.

İlginizi Çekebilir

JBL imzalı yeni kablosuz kulaklık