reklamı kapat

POPÜLER

Google Drive

Google Drive, depolama alanı fiyatlarında büyük indirime gitti

Giderek popüler hale gelen bulut depolama, gerek veri saklama gerekse ortak çalışma imkanı sunmasından ötürü milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Bu servislerin en popülerlerinin başında da Google Drive geliyor. Ücretsiz olarak 15 GB’lık depolama alanı sunan servis, özellikle mobil entegrasyonunun üst seviyede olması ve Google Dokümanlar altyapısını kullanmasıyla rakiplerinden ayrılıyor.

Google şimdi de ücretli olarak sunduğu depolama alanlarının fiyatını düşürerek dikkat çekmeye çalışıyor. Yeni tarifiye göre Google Drive’a aylık 1,99 dolar (4,99 dolardı) ödediğiniz takdirde 100 GB, 9,99 dolar (49,99 dolardı) ödediğinizde ise tam 1 TB depolama alanından yararlanabiliyorsunuz. 10 TB’lık depolama alanına da aylık 99 dolar ödemeyle sahip olabiliyorsunuz.

Google Drive
Google’ın bu alanda en dişli rakibi Dropbox, 100 GB depolama için aylık 9,99 dolar talep ediyor. Yalınzca 7 GB’lık ücretsiz alan sunan Microsoft’un One Drive’ında ise 50 GB alan için yıllık 25 dolar ödemek gerekiyor. Bu da Google’ın yeni fiyat tablosuna göre aynı paraya yarı büyüklüke bir alan anlamına geliyor. Apple ise her iki firmanın da üzerine çıkarak yıllık 100 dolar karşılığında 50 GB bulut depolama alanı sunuyor.

Google Drive’ın yalnızca bulut depolama için kullanılmadığını hatırlatmak gerek. Drive’a 10 GB büyüklüğüne kadar dosyalar kaydedebiliyorsunuz. Bunun yanında Gmail’de e-posta alıp gönderirken eklediğiniz ya da size gelen ekler de Drive’da kaydediliyor. Google+ Fotoğraflar’a eklediğiniz fotoğraflarda da çözünürlük ayarını “Tam” olarak yaparsanız fotoğraflarınız Drive’da yedekleniyor. Şayet 2048×2048 seçerseniz, Google+ Fotoğraflarda sınırsız fotoğraf yedekleyebiliyorsunuz.