reklamı kapat

POPÜLER

Google Drive yarı yolda bırakan bilgisayar derdine son veriyor

Bulut depolama servisleri kendi bilgisayarımızı kullanmadığımız zamanlarda bile istediğimiz dosyalara rahatlıkla ulaşmamıza olanak sağlıyor. Google Drive ise bu hizmeti bir sonraki seviyeye taşıyor. Dosyalarınızı bulutta saklamaya ek olarak artık bilgisayarınızın tamamını otomatik olarak Google Drive’da yedeklemek mümkün olacak.

İnternet devi Google sunduğu hizmet ve yeniliklerle hayatımızın her aşamasına nüfus etmeyi başarıyor. Bulut depolama servisi Google Drive da oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine sahip. Son gelişmelere bakılırsa bu hizmet çok daha kullanışlı bir hal alacak. Tüm dosyalarınızı yedekleyerek bilgisayarınızın bozulma ihtimaline karşı önlem almanıza olanak sağlayacak. Google Drive’ın bu hizmetini kullanabilmek için kişisel bilgisayarınıza Backup and Sync uygulamasını indirmek gerekiyor. Backup and Sync halihazırda PC ve Mac’lerde kullanılan uygulamanın yerini alacak. Ardından bilgisayarınızda yedeklenmesini istediğiniz dosyaları seçebiliyor ya da sakladığınız her şeyin yedeklenmesini sağlayabiliyorsunuz.


Tüm bu seçimlerinizin ardından yedekleme işlemi otomatik olarak gerçekleşiyor. Üstelik 15 GB’a kadar herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Elbette bu alan her şeyi yedeklemek için yeterli olmuyor. 1 TB’lık alan alabilmek için ise yıllık 100 dolarlık bir masraf yapmanız gerekiyor. Benzer bir hizmet veren Backblaze alan sınırlaması olmaksızın yıllık olarak 50 dolar alıyor. Crashplan‘ın aynı hizmeti ise 59 dolara mal alıyor. Dolayısıyla Google’ın talep ettiği ücretin biraz tuzlu olduğunu söyleyebiliriz. Bu hizmeti kullanabilmek için ise 28 Haziran‘a kadar beklemek gerekecek.

İLGİLİ HABERLER