reklamı kapat

POPÜLER

Google Gelişmiş Koruma Programı

Google “Gelişmiş Koruma Programı” daha kullanışlı hale getirildi

Google tarafından çok uzun zamandır sunulan hesap güvenliği odaklı “Gelişmiş Koruma Programı” daha kullanışlı hale getirildi.

Öncelikle Google Gelişmiş Koruma Programı nedir? Bu konuda firmanın kendi açıklaması şöyle“Gelişmiş Koruma Programı, göz önünde olup hassas bilgilere sahip olduğu için internette saldırıya maruz kalma riski taşıyan kullanıcıları korur. Kullanıcıları günümüzün türlü tehditlerine karşı korumak için yeni koruma özellikleri otomatik olarak eklenir. Sofistike kimlik avı taktikleri en bilgili ve deneyimli kullanıcıları bile kandırarak oturum açma kimlik bilgilerini saldırganlara vermelerine neden olabilir. Gelişmiş Koruma, Google Hesabınızda oturum açarken güvenlik anahtarı kullanmanızı gerektirir. Bir donanım cihazı veya telefonunuzdaki özel bir yazılım olan güvenlik anahtarı, kimliğinizi doğrulamak için kullanılır. Yetkisiz kullanıcılar kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilse bile güvenlik anahtarınız olmadan hesabınızda oturum açamaz. Saldırganlar, web’den cihazınıza kötü amaçlı yazılım indirmenizi sağlamak için birçok strateji uygular. Kötü amaçlı yazılıma karşı koruma zaten Google Chrome’da yerleşik olarak bulunur. Ancak Gelişmiş Koruma her indirmeden önce daha da sıkı kontroller gerçekleştirir. Zararlı olabilecek dosyaları işaretler, hatta indirmenizi engeller. Android telefonunuzda yalnızca Google Play Store ve cihaz üreticinizin uygulama mağazası gibi doğrulanmış mağazalardan uygulama yüklemenize izin verilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni uygulama veya hizmetlere kaydolurken genellikle Google Hesabınızdaki bilgilere (ör. kişileriniz, konumunuz, takviminiz) veya Drive dosyalarınıza erişim izni vermeniz istenir. Bu durum genellikle risk teşkil etmez, ancak bazı saldırganlar hesabınıza erişmek için meşru bir üçüncü taraf hizmetinin kimliğine bürünür. Gelişmiş Koruma, yetkisiz erişimi önlemek için yalnızca Google uygulamalarının ve doğrulanmış üçüncü taraf uygulamalarının Google Hesabınızdaki verilere erişmesine izin verir. Bunu da mutlaka sizden izin alarak yapar.”

Bu faydalı altyapıda hesap girişi için daha önce iki farklı fiziksel güvenlik anahtarı gerekiyordu. Daha sonra bir güncelleme yapan Google, giriş için gerekli fiziksel güvenlik anahtar sayısını teke düşürmüştü. Şimdi ise fiziksel güvenlik anahtarı zorunluluğu tamamen kaldırıldı. Pixel ve iPhone sahipleri artık fiziksel güvenlik anahtarları yerine geçiş anahtarı sistemi üzerinden cihazlarının biyometrik kimlik doğrulamasını kullanabiliyor. Bu güncelleme ile fiziksel güvenlik anahtarı desteği ortadan kaldırılmıyor, kişilere geçiş anahtarı seçme şansı tanınıyor.

Google Gelişmiş Koruma Programı yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli