reklamı kapat

POPÜLER

Google Glass’ta kullanılacak uygulamalar gün ışığına çıktı

Google, Teksas’ta düzenlenen SXSW etkinliğinde Google Glass üzerinde çalışacak üçüncü parti uygulamaları tanıttı. Etkinlik kapsamında tanıtılan uygulamalar arasında The New York Times, Gmail, Skitch, Evernote ve Path yer alıyor. Google, Google Glass üzerinden sunulacak bilgileri oldukça basit ve sade bir arayüzle kullanıcılara vermeyi amaçlıyor. Bu sebeple de uygulama geliştiricilerin Google Glass için geliştirecekleri uygulamalarda bu kriterlere uyması gerekiyor.
Google Glass
Örnek vermek gerekirse Google Glass için geliştirilen The New York Times uygulaması sadece son dakika haberlerini kullanıcılara sunuyor. Aynı şekilde bu tasarım anlayışı diğer uygulamalar için de geçerli. Kullanıcılar Gmail uygulamasındayken önemli olarak değerlendirilen bildirimleri Google Glass üzerinden görebiliyor ve gelen e-postaları sesli olarak dinleyebiliyor. Kullanıcılar gelen e-postaların cevabını ise Google Glass üzerinden sesle yapabiliyor. Google’ın uygulama geliştiricilerden istediği dört temel tasarım prensibi bulunuyor. Bu tasarım prensipleri arasında “Glass için tasarlayın”, “bir şeyleri engellemeyin”, “her şeyi zamanında yapın” ve “beklenmeyeni engelleyin” yer alıyor.
Google Glass
Google Glass için geliştirilen uygulamaların kontrolü ise sesli komutlar, dokunmatik bir panel ve kafa hareketleri ile gerçekleşiyor. The New York Times uygulamasında kullanıcı gözlerini yukarı doğru kaldırdığında haberin detaylarını, başlıklarını ve fotoğraflarını Google Glass üzerinden görüntüleyebiliyor. Kullanıcı dokunmatik panele dokunduğunda ise haberler sesli olarak okunuyor. Google’ın uygulama geliştiricilerinden beklediği, kullanıcılara istediği ve ihtiyaç duyduğu şeyi doğru yerde ve doğru zamanda vermek.
Google Glass
Bu arada Google Glass’a özel uygulama programlama arayüzünün Mirror olarak adlandırılacağı söyleniyor. Bu API’ın uygulama geliştiricilere sunulmasıyla birlikte Google Glass için daha fazla uygulamanın olacağını şimdiden söylemek mümkün. Bu API’ın ne zaman yayınlanacağı ise henüz belli değil. Bu yılın en sıra dışı teknolojik cihazlarından birisi olacağına kesin gözüyle bakılan Google Glass’ın 2013’ün son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.
Google Glass
Google Glass

VİDEO