reklamı kapat

POPÜLER

Google iki önemli Android güvenlik açığını ortadan kaldırdı

Google, Android kullanıcıları için büyük bir güvenlik açığını ortadan kaldıran güncellemeyi yayınladı. Güncellemenin ardından kullanıcıların kişisel bilgilerinin çalınmasının önüne geçiliyor.

Hemen hemen bütün Android cihazları etkileyen önemli açıklardan biri olan Stagefright açığının önüne geçmek adına önemli geliştirmeleri içeren güncelleme kullanıcılara sunuldu. Android kullanıcılarını ciddi bir şekilde tehdit eden açıkta saldırganlar, Android cihazlarda zararlı kodları çalıştırarak, tüm kişisel bilgileri ele geçirebiliyor. Söz konusu açığın yol açtığı en önemli sorun, zararlı yazılım ile Android cihazınızın dahili hafızası dışında SD karttaki dosyalara da erişim sağlanıp bilgileriniz çalınabiliyor olmasıydı. Güncelleme ile beraber Google bu açığı gidermiş oldu.

Güncelleme ile beraber gelen bir diğer güvenlik açığının da önüne geçildi. Reklam şeklinde kullanıcıların karşısına çıkan ve kullanıcıların telefon numaralarını bazı bilgilerini internet siteleri ile paylaşan (CAllJam) ve yerel ağları tehlikeye sokan (DreddCode) adı verilen 2 kötü amaçlı yazılım da bu güncelleme ile ortadan kaldırıldı. İlk olarak Nexus kullanıcılarına verilen güncellemenin en yakın süreçte kademeleri olarak diğer Android versiyonlarına sunulacak.

YORUMLAR