reklamı kapat

POPÜLER

Android

Tüm Android kullanıcılarını tehdit eden “fotoğraf” temelli güvenlik açığı!

Bu sıralar hem Android hem de iOS ciddi güvenlik açıklarıyla gündeme geliyor. Bu sefer Android kullanıcılarını tehdit eden bir “fotoğraf” temelli güvenlik açığı karşımızda bulunuyor.

Kısa süre önce Android Şubat 2019 güvenlik paketini yayımlayan Google, bu paket ile ciddi bir “fotoğraf” temelli güvenlik açığının kapatıldığını belirtiyor. Söylendiği kadarıyla kötü niyetli kişiler özel modifiye ettikleri PNG formatındaki fotoğraf dosyalarıyla telefonunuza haberiniz bile olmadan erişim sağlayabiliyor. Bunun için fotoğrafın açılması yeterli olurken, bu açığın şu an sadece Pixel akıllı telefonlar ve Essential Phone için kapatıldığı belirtiliyor. Yani Android Şubat 2019 güvenlik paketini alana kadar (Eğer alırlarsa!) diğer milyonlarca Android cihaz büyük bir risk altında bulunuyor. Bu durumdan korunmak için kullanıcıların tanımadıkları kişilerden kendilerine gelen fotoğrafları kesinlikle açmaması tavsiye ediliyor. Bu paket ile toplam 42 farklı açığını ortadan kaldıran firma, güncellemenin kendisini hazırlama konusunda hızlı davranıyor ancak çoğu kullanıcı bu güvenlik güncellemelerine ulaşamıyor. Bu konuda üreticilerin farklı bir altyapıya geçmesi ve buna da Google’ın öncü olması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android, Play Store tarafında da sorunlar yaşıyor

Kısa süre önce Trend Micro tarafından bulunan kamera / fotoğraf odaklı 29 uygulama, söylendiği kadarıyla kişilerin fotoğraflarını çalıyor ve izinsiz olarak pornografik içerikler dahil birçok reklam gösteriyor. Kilit ekranına bile üzerine basıldığı zaman para hırsızlığına kadar giden reklamlar gösteren uygulamalar, söylendiği kadarıyla toplamda 4 milyondan fazla indirilmiş durumda. Kişisel fotoğraflar yanında kişisel bilgileri de çalan bu ücretsiz uygulamalar, kullanıcılar tarafından kolay kolay silinemiyor deniyor. Uygulamaların burada özel sistemler ile kendilerini arka plana gizlediği belirtiliyor. Şu an bu 29 uygulamanın Google tarafından Play Store içerisinden kaldırıldığı gelen bilgiler arasında.

İlginizi Çekebilir

Hesaplardan para çeken zararlı