reklamı kapat

POPÜLER

Android Play Store SinBad
Android Play Store SinBad

Yeni keşfedilen ve tüm Android kullanıcılarını riske atan büyük tehlike!

Android ekosistemi bir kez daha kötü bir durumla gündemde bulunuyor. 150 milyon cihazda yer alan bir zararlı “adware” ortaya çıkmış durumda.

Android ekosisteminin merkezini oluşturan Play Store, can sıkıcı bir sorunla daha karşı karşıya. Güvenlik firması Checkpoint Research tarafından bir SimBad isimli zararlı adware bulundu. Toplam 150 milyon kez indirilen 206 Play Store uygulamasına bulaştığı belirtilen SimBad, daha çok simülasyon oyunları hedef almış durumda. Şu an marketten silindiği belirtilen bu 206 uygulamalar arasında Snow Heavy Excavator Simulator (10 milyon indirme), Hoverboard Racing (5 milyon indirme) ve Real Tractor Farming Simulator gibi yapımlar yer alıyor. Peki SimBad tam olarak ne yapıyor? Söylendiği kadarıyla reklam temelli olan bu zararlı, girdiği Android telefonlara sizden habersiz uygulama yükleyebiliyor (Burada bilgileri çalma durumu var). Ayrıca istenmeyen reklamlar / siteler de gösteren zararlı, kişileri bilgilerini çalmaya yönelik internet bağlantılarına da yönlendirebiliyor. Tehlike yaratan tüm uygulamalar kontrol etmek isteyenler için burada yer alıyor. Eğer telefonunuzda bu uygulamalardan / oyunlardan varsa hemen silmenizi tavsiye ediyoruz.

Android Play Store SinBad
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında geçtiğimiz ay içerisinde de ciddi bir sıkıntı ortaya çıkmıştı

Hatırlarsınız Trend Micro tarafından bulunan kamera / fotoğraf odaklı 29 uygulama, kişilerin fotoğraflarını çalıyor ve izinsiz olarak pornografik içerikler dahil birçok reklam gösteriyordu. Kilit ekranına bile üzerine basıldığı zaman para hırsızlığına kadar giden reklamlar gösteren uygulamalar, toplamda 4 milyondan fazla indirilmişti. Kişisel fotoğraflar yanında kişisel bilgileri de çalan bu ücretsiz uygulamalar, kullanıcılar tarafından kolay kolay silinemiyor. Uygulamaların burada özel sistemler ile kendilerini arka plana gizlediği belirtiliyor. Yukarıdakiler gibi bu 29 uygulamanın Google tarafından Play Store içerisinden kaldırıldığı belirtiliyor. Ancak genel olarak Android dünyasında çok dikkatli olmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Ekosisteme dahil olan yeni modellerden Meizu Note 9