reklamı kapat

POPÜLER

Google Play Store Android DO Global Baidu

Google’dan Android uygulamaları 600 milyondan fazla indirilen geliştiriciye yasak

İnternet devi Google, Android dünyasında büyük ses getiren bir yasak ile gündemde yer alıyor. Bu haberin arkasında geliştirici DO Global yer alıyor.

Android ekosisteminin uygulama marketi Play Store, her ay mutlaka can sıkıcı haberler ile gündeme geliyor. İşte bunlardan bir tanesi daha karşımızda bulunuyor. Google, kısa süre önce uygulamaları 600 milyondan fazla indirilen DO Global isimli geliştiriciyi Play Store’dan yasakladığını duyurdu. Çin merkezli internet firması Baidu’nun bir bölümüne sahip olduğu DO Global’in yasaklanmasının arkasında ise, bir reklam skandalı yer alıyor. Firmanın yüklü uygulamaları (En az 6 tanesinde bulunmuş) kişilerin haberi olmadan reklamlara tıklıyor ve uygulamaların bunun için açık olmaları bile gerekmiyor. Bunun için özel bir kod barındıran uygulamalar, sizden habersiz “siz basıyormuş gibi reklam tıklayarak” çok büyük paralar kazanıyor. İşte bunun önünü komple geliştiriciyi yasaklayarak kesen Google, aynı zamanda daha büyük bir adım daha atmış durumda. DO Global firmasının AdMob reklam ağından da yasaklandığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android tarafında geçtiğimiz dönemde de can sıkıcı bir zararlı bulundu

Hatırlarsınız güvenlik firması Checkpoint Research tarafından SimBad isimli zararlı adware bulunmuştu. Toplam 150 milyon kez indirilen 206 adet Google Play Store uygulamasına bulaştığı açıklana SimBad, daha çok simülasyon oyunları hedef almıştı. Söylendiği kadarıyla reklam temelli olan bu zararlı, girdiği Android telefonlara sizden habersiz uygulama yükleyebiliyor. Ayrıca istenmeyen reklamlar / siteler de gösteren zararlı, kişileri bilgilerini çalmaya yönelik internet bağlantılarına da yönlendirebiliyor.

İlginizi Çekebilir

Oppo’nun yeni marka kimliği