reklamı kapat

POPÜLER

Google Arts & Culture

Google’ın tablolarda ikizinizi bulan özelliği nihayet Türkiye’de [Dene]

Google, ocak ayında sanat ve kültür uygulaması Arts & Culture için yeni bir özellik eklemişti. Kullanıcıların tablolardaki ikizini bulan bu özellik şimdi Türkiye de dahil tüm dünyaya açıldı.

Google Arts & Culture uygulaması temelde her ne kadar oldukça kapsamlı bir kültür ve sanat uygulaması olsa da bu senenin başında “selfie” özelliğiyle gündeme gelmişti. Yeni özellikle beraber bu uygulamada selfie çeken kullanıcıların yüzü, Google’ın veri havuzunda bulunan tablolardaki suratlarla kıyaslanıyor. Yapay zeka, tablolardaki benzerinizi tarıyor ve size birkaç seçenekle beraber olası tarihsel ikizinizi, benzerlik oranıyla sunuyor. Bu seçenekler arasında en çok benzediğinizi düşündüğünüz tabloyu sosyal medya üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

Bu özellik ilk duyurulduğunda ne yazık ki belli başlı ülkelerde kullanıma sunulmuştu ve o ülkeler arasında Türkiye yoktu. 6.4.15 sürümüyle beraber artık Türkiye ve tüm dünyada kullanıma sunulan özelliği hemen deneyebilirsiniz. Özellik uygulamayı açtığınızda uygulama ana sayfasında Art Selfie ismiyle yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Arts & Culture uygulamasının diğer özellikleri

Uygulama bunun dışında sanat severlere hitap eden özellikler sunuyor. Ünlü müzelerden nadide parçaları görebileceiniz uygulamada sanal gerçeklik desteğiyle sanat dünyasına adım atmak da mümkün oluyor. Sanal turlara dahil olabileceğiniz uygulamada yakınlardaki müze ve kültürel etkinlikleri de görüntüleyebiliyorsunuz. Balli başlı müzelerde, çevrim dışı olsanız dahi akıllı telefonunuzdaki kamera sayesinde oradaki eserle ilgili bilgi edinmeniz de mümkün. Uygulamayı haberin devamından indirebilirsiniz. Uygulama kullanıcılarının paylaştığı komik sonuçları da buradan görüntüleyebilirsiniz.

İlgili video

Donald Trump’ın Google açıklaması