reklamı kapat

POPÜLER

Google sanat dünyasını ayağımıza getiriyor [Video]

İnternet devi Google arama hizmetlerine yeni bir özellik ekliyor. Bu sayede kültür ve sanat dünyasını keşfetmek çok daha pratik bir hal alıyor.

Google tarafından paylaşılan bilgilere göre her ay sanatla bağlantılı konularda 500 milyon civarı arama yapılıyor. Google de sanat alanına olan bu ilgileden yola çıkarak arama hizmetlerini genişletme kararı aldı. Arama hizmetlerinin Google Arts & Culture ile entegre hale getirilmesinin ardından kültür ve sanat dünyası ekrana taşınıyor.

Google tarafından yapılan kapsamlı çalışma sayesinde evinizin konforunda bir sanat uzmanı olmak mümkün. Sunulan hizmet doğrultusunda sanat eserlerinin bulduğu müzeler, sanatçıya dair bilgiler, eserin ait olduğu dönem ve hatta kullanılan malzeme gibi bilgilere hızlıca erişilebiliyor.

Bundan sonra örneğin Van Gogh ile ilgili bir arama yaptığınızda artık sanatçının eserlerine hemen erişebilecek ardından tüm eserlerin bulunduğu müzeleri öğrenip buraları sanal olarak gezebileceksiniz. Eserlerin yanında yer aşan interaktif panel ise ziyaretçileri bilgilendirme görevi üstlenecek. Bu sayede baktığınız esere dair tüm detaylara hızla erişebileceksiniz. Bazı eserlerin Google Arts & Culture’da bulunan mükemmel yüksek çözünürlüklü resimleri de çıplak gözle görünenden çok daha fazla detay keşfedilmesi sağlanacak. Normalde fazla yaklaşamadığımız bu eserler parmaklarımızın ucunda olacak. Üstelik tüm bu özellikler hem masaüstünden hem de mobil cihazlardan kullanılabilecek.