reklamı kapat

POPÜLER

keanu reeves

Google’ın sanat ve kültür uygulaması tablolardaki ikizinizi buluyor

Google‘ın bir süredir hayatımızda olan Google Arts & Culture uygulaması yeni güncellemeyle çok eğlenceli bir özelliği bünyesine kattı. Uygulama hangi ünlü sanat eserinde bir benzeriniz var onu buluyor.

2016 yılında yayınlanan uygulama öncelikli olarak sanatseverlere hitap ediyor. Ünlü müzelerden nadide parçaları görebileceiniz uygulamada sanal gerçeklik desteğiyle sanat dünyasına adım atmak da mümkün oluyor. Sanal turlara dahil olabileceğiniz uygulamada yakınlardaki müze ve kültürel etkinlikleri de görüntüleyebiliyorsunuz. Belli bir döneme ya da renk grubuna ait eserleri arayabileceğiniz uygulama kendi özel koleksiyonunuzu oluşturmanıza da imkan tanıyor. Ayrıca belli başlı müzelerde çevrim dışı dahi olsanız akıllı telefonunuzdaki kamera sayesinde orada bulunan eserle ilgili bilgi alabiliyorsunuz.

Selfie ile kendini bul

Ancak Google Arts & Culture’ın yeni özelliği bambaşka bir eğlence sunuyor. Bir süre önce müzelerde kendilerine benzeyen kişilerin resmedildiği tablolar önünde fotoğraf çekilen insanlar haber olmuştu. Hemen arkasından Google benzer bir özelliği uygulamasına getirdi. Yeni özellikle beraber uygulama içinde selfie çekerek portrenizin hangi sanat eserinde yer aldığını görebilirsiniz. Tarihsel ikizinizi keşfedebileceğiniz bu özellik şimdiden internetin favorisi olmuş durumda. Ancak ne yazık ki söz konusu özellik şimdilik belli başlı ülkelerde kullanıma sunuluyor. O ülkeler arasında da Türkiye ne yazık ki yok. Yeni bir güncelleme ile seçili ülkeler genişletilebilir ancak net bir açıklama yapılmamış. iOS kullanıcıları uygulamayı dilerlerse Amerika hesabı açarak App Store’dan indirip bu yeni özelliği deneyebilir.