reklamı kapat

POPÜLER

Circle to Search

Google, iPhone’ları bu sefer Circle to Search üzerinden vurdu

İnternet devi Google, iPhone’lar ile bu sefer bazı Android telefonlarda yer alan Circle to Search özelliği üzerinden dalga geçti.

Eğer bilmiyorsanız Samsung Galaxy S24 ailesi gelişmiş bir “Galaxy AI” adı verilen yapay zekâ ya da üretken yapay zekâ altyapısı ile geliyor ve bu altyapının bir parçası olarak Google tarafından geliştirilen “Circle to Search” sistemi de devreye alınıyor. Bu altyapı eğer daha önce görmediyseniz görsel arama tarafına odaklanıyor, kişilerin fotoğraflar / görseller üzerinde çember ya da rastgele bir çizim yaparak arama yapmasına imkan tanıyor. Bu sayede açılan bir fotoğrafın istenilen bölümünde hızlıca arama yapılabiliyor, örneğin fotoğraftaki bir çanta ya da kıyafet kolaylıkla bulunabiliyor ya da bir aracın veya tarihi yapının detayları öğrenilebiliyor. Spesifik olarak Android telefonlara odaklanan bu altyapı, yazıları da algılayabiliyor ve seçilen obje üstünden sorulan ekstra sorulara da üretken yapay zeka ile cevap verebiliyor. “Circle to Search” için bazı örnekleri hemen aşağıdaki videoda gösteren Google, özelliği Galaxy S24 serisi yanında kendi geliştirdiği Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’da da sunuyor. Bu özelliği şimdi gündeme getiren ise yayınlanan yeni bir reklam filmi oldu. Bu hemen aşağıda izleyebileceğiniz reklamda Google iPhone’ları, “Circle to Search” özelliğinden yoksun olmaları üzerinden vurdu, bu durumla dalga geçecek ya da iPhone’ları kötüleyecek bir kurgu oluşturdu.

Peki bu özelliği diğer Android telefonlar ne zaman kazanacak? Samsung’un açıklamasına göre özellik diğer Android telefonlara ekim ayından önce gelmeyecek. Bu gerçekten kötü görünüyor ve milyonlarca kullanıcıyı üzüyor. Bu konuda diğer üreticilerin özel çalışmalar yaparak özelliği daha erken getirmesi isteniyor. Böyle bir adımın atılıp atılmayacağını ise elbette zaman gösterecek.

Google Circle to Search yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle