reklamı kapat

POPÜLER

Google, Pixel dizüstü bilgisayarlarından vazgeçiyor

Barselona’da gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi ilgi uyandıran duyurulara sahne olmayı sürdürüyor. Şimdi de Google, Pixel serisi dizüstü bilgisayarlar için yolun sonunun geldiğini açıkladı.

Son zamanlarda Pixel denildiğinde hepimizin aklına Google’ın ürettiği ve büyük ilgi uyandıran akıllı telefonlar geliyor. Ancak bu marka başlangıçta Chromebook Pixel isimli dizüstü bilgisayarda kullanışmıştı. Pixel, yazılımı ve donanımı Google tarafından üretilen cihazları adlandırmak için tercih edilmeye devam edecek fakat bu markaya sahip yeni bilgisayarlar satışa sunulmayacak. TechCrunch‘ın haberine göre bu durum Google’dan Rick Osterloh tarafından Mobil Dünya Kongresi’nde duyuruldu. Pixel dizüstü bilgisayarlara dair kendisine yöneltilen sorunun ardından Osterloh henüz bu seriye devam etme planlarının olmadığını dile getirdi. Şimdiye kadar ürettikleri Pixel Chromebook’ların ciddi bir satışa rakamına ulaştığını, artık piyasaya bulunmayacak bir noktaya geldiğini söyledi. Buna rağmen Pixel serisinin devam etmeyeceğini fakat dizüstü bilgisayarlardan tamamen vazgeçmediklerini açıkladı. Kısacası Chrome OS bu karardan etkilenmeyecek.

Pixel Chromebook, 2013 senesinde piyasaya sürüldüğünde dokunmatik ekranıyla dikkat çekmiş ve Google’ın Apple ile yarışabilecek dizüstü bilgisayarlar üretebileceğini ortaya koymayı amaçlamıştı. Mobil Dünya Kongresi’nde yapılan açıklamalara bakılırsa en azından yakın gelecekte yeni Chromebook Pixel piyasaya sürülmeyecek. Google‘ın bu kararını değiştirip değiştirmeyeceğini ise zaman gösterecek.