reklamı kapat

POPÜLER

Google Pixel’lerde mikrofon sıkıntısı yaşanıyor

Google tarafından üretilen ve geniş bir kitlenin beğenisini kazanan Pixel telefonların mikrofon sorunları yaşadığı ortaya çıktı.

Aslına bakarsanız Google Pixel sahiplerinin ekim ayından beri mikrofon kaynaklı sıkıntılarla mücadele ettiği söyleniyor. Kısaca süreci özetlemek gerekirse Pixel satın alan kullanıcıların bir kısmı cihazın mikrofonunun aniden devre dışı kaldığını fark etti. Şanslı kullanıcılar birkaç saat sonra mikrofonu yeniden kullanmaya başlayabiliyordu. Şanssız olanlar ise telefonalarını kullanmaya devam edebilmek için mikrofonu tamir ettirmek zorunda kalıyordu. Problemin giderek daha fazla kullanıcıyı etkilemesiyle şikayetlerin sayısı da arttı. Google harekete geçerek bu tarz bir sorun yaşan kullanıcıların cihazlarını değiştirmeye başladı. Bu hamle sayesinde Pixel’in mikrofon sorunu uzun süre gündeme gelmemiş oldu. Bu süreçte yapılan araştırmalar sonucunda probleme lehimde oluşan kılcal çatlakların neden olduğu anlaşıldı. Çatlakların ve artan sıcaklığın etkisiyle mikrofon devre dışı kalıyordu. Eğer ciddi bir zarar söz konusu değilse bir süre sonra mikrofon yeniden çalışmaya başlıyor ancak bu durum kalıcı olmuyor. Sorun ilerleyen zamanlarda tekrar edebiliyor. Sorunun kalıcı hale gelmesinin ardından mikrofonu değiştirmek gerekiyor.

Google, Pixel’in mikrofon problemlerini resmen kabul etti. Mikrofon dolayısıyla sıkıntı yaşayan kullanıcıların cihazlarını değiştirdiklerini ve değişim sürecinin devam edeceğini dile getirdiler.