reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google Play’de bir yapay zeka üretimi içerik güncellemesi yapıldı

 - Güncelleme: 25 Ekim 2023 20:08

Google Play özelinde bugün bir yapay zeka üretimi içerik güncellemesi yapıldı. Şirket süreci denetlemek istiyor.

Yeni güncelleme kapsamında sohbet botlarına sahip olan veya metin ya da görüntü oluşturma için üretken yapay zekadan yararlanan uygulamaların, yapay zeka tarafından zaman zaman üretilebilen rahatsız edici içeriklere karşı bir uygulama içi raporlama veya işaretleme sistemine sahip olması zorunlu kılındı. Bu konuda Google şunları aktardı: “Bu makalede, Ekim 2023 tarihli politika güncellemelerimiz sonucunda yapılan değişikliklerin önizlemesi sunulmaktadır. Üretken yapay zeka uygulamalarının kullanıcılar için güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olmak amacıyla, tüm üretken yapay zeka uygulamalarının politikalarımıza uyması gerektiğini geliştiricilere hatırlatmak isteriz. Ayrıca politikalarımıza göre belirli üretken yapay zeka uygulamalarının kullanıcı raporlama veya işaretleme özelliklerine sahip olması zorunludur. Bu yeni bir politika olup 31 Ocak 2024 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket ayrıca süreç için şunları da aktardı: “Üretken yapay zeka modelleri, geliştiriciler tarafından gittikçe daha fazla kullanılıyor. Siz de etkileşimi artırmak ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için uygulamalarınızda bu modelleri kullanıyor olabilirsiniz.

Google Play’in amacı, yapay zeka tarafından üretilmiş içeriğin tüm kullanıcılar için güvenli olmasını ve kullanıcı geri bildirimleri dikkate alınarak sorumluluk bilinciyle yenilik yapılmasını sağlamaktır.

Yapay zeka kullanarak içerik üreten uygulamalarda, kullanıcıların uygulamadan çıkmasına gerek kalmadan rahatsız edici içerikleri geliştiricilere bildirebilmesi veya işaretleyebilmesi için kullanıcı bildirme ya da işaretleme özellikleri bulunmalıdır.

Geliştiriciler, kullanıcı bildirimlerinden yararlanarak uygulamalarında içerik filtreleme ve kontrol mekanizmalarını düzenlemelidir.”

Google Play adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER