reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google Stars

Google Stars yer imlerini hizaya getirecek

Yer imleri veya işaretleri özelliği tüm tarayıcılarda bulunsa da çok az kişi tarafından kullanılıyor. Genellikle yer imlerine attığımız onlarca, belki de yüzlerce sayfaya bir daha geri dönmüyoruz veya bir zamanlar işaretlediğimiz bir sayfayı yığınlarca yer imi arasında bulamıyoruz; kısacası yer imleri kullanıcılara destek olacağı yerde köstek oluyor. Fakat e-posta hizmeti ve tarayıcısıyla bize vazgeçilmez ürünler sunmuş olan Google galiba bu sefer de Google Stars uygulamasıyla imdadımıza yetişecek.

Henüz genel kullanıma açılmamakla birlikte Google’ın çeşitli özelliklerini sızdırdığı Google Stars, “yer imlerinden çok daha güzel” sloganıyla görücüye çıkıyor. Stars, halihazırda elde edilen detaylara göre web sayfasından e-postalara kadar her tür içeriği kaydedip düzenlemeye ve Pinterest benzeri bir düzende görüntülemeye imkan veren bir hizmet.

Google Stars
Şu anda Google çalışanlarının test ettiği Stars uygulaması henüz nihai halini almamış olsa da genel özellikleri belirlenmiş gibi görünüyor. Google Stars adını almadan önce Google Collections olarak anıldığı öğrenilen uygulamada Pinterest, Dropbox ve Del.icio.us hizmetlerinin kombinasyonu gibi görünen, resim ağırlıklı bir tablo düzeni göze çarpıyor.

Yeni uygulamanın en güzel özelliklerinden biri de koleksiyonda biriken görüntü, yer imi, video gibi içerikte arama yapabilecek olmamız. Üstelik Google toplanan içeriği otomatik olarak kategorilere ayırıyor ve yer imleri üzerine hatırlatıcı notlar almanıza izin veriyor.

Google’ın haziran ayındaki I/O geliştirici konferansında resmi olarak tanıtılması beklenen Google Stars’ın bir başarı hikayesi mi, yoksa iGoogle gibi bir fiyasko mu olacağını birkaç ay içinde göreceğiz.