reklamı kapat

POPÜLER

cube

Google, The Cube ile interaktif sanat anlayışını değiştiriyor [Video]

Google‘ın bir süredir üstünde çalıştığı ilginç bir proje sonunda çıkışını gerçekleştirdi; sanatı üçüncü boyuta taşıyan The Cube projesi Google Play’de yerini aldı. Artık filmleri, videoları veya herhangi bir sanatsal aktiviteyi iki boyutun sınırladığı sıkıcı düzlemde, eliniz kolunuz bağlı izlemek zorunda değilsiniz.

Google Creative Labs yaratıcılık konusunda sınır tanımayan bir başka projeye daha imza attı. The Cube adını verdikleri bu projeyi The Presets‘in No Fun şarkısıyla duyuran ekip, çok yönlü bir klip çekmiş. Çok yönlü derken bir küpün altı yüzünü birden kastediyoruz. Google Creative Labs, “platform” olarak nitelendirdikleri The Cube ile farklı bir bakış açısı yaratmayı amaçlıyor. Şarkı her ne kadar No Fun ismini taşısa da proje oldukça eğlenceli.


Üç boyutlu bir alandaki küpü dokunmatik ekranda veya internet tarayıcınız üzerinde (Chrome öneriliyor) hareket ettirerek altı yüzün her birinde klibin bir parçasını görebiliyorsunuz. İnteraktivite de tam bu noktada devreye giriyor. Kendi DJ’iniz olduğunuz uygulamada küpün çevirdiğiniz yüzüne göre müzikle oynamak mümkün oluyor. Küpün her bir yüzü müziğin farklı bir bölümüne ait kısmı çalıyor. Her yüzde klibin ayrı bir kısmı da müzikle senkronize bir şekilde oynamaya devam ediyor. Google sanat alanına yeni bir soluk getirmeyi amaçladığı uygulamasını şimdilik belirli ülkelere dağıtmış durumda. Türkiye Google Play’den bu albüme henüz ulaşamasak da en azından uygulamayı yakın zamanda deneyimlemeyi umuyoruz.

VİDEO

YORUMLAR